Wyposażenie samochodu w Czechach. To w aucie trzeba mieć obowiązkowo
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to nieco dłuższa lista rzeczy, które trzeba zabrać przed podróżą. Co ciekawe, znajdują się na niej na przykład zapasowe żarówki, a czego nie przewiduje polski Kodeks drogowy. Różnic jest jeszcze więcej. Sprawdzamy więc, jak wygląda wyposażenie samochodu w Czechach, czym różni się od polskiego oraz odpowiadamy, co w sytuacji, kiedy przemierzając drogi południowego sąsiada, nie posiadamy obowiązkowego wyposażenia.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w naszym kraju nie jest długą listą koniecznych elementów, które powinny znaleźć się w bagażniku. Pomimo to, jak czytamy w art. 66 Kodeksu drogowego, właściciel pojazdu jest zobligowany do ich posiadania. Auto powinno być wyposażone tak, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami. Co zawiera obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce? W aucie trzeba mieć:
- tablicę rejestracyjną: ta musi być odpowiednio czytelna, oświetlona, niezasłonięta oraz prawidłowo zainstalowana;
- trójkąt ostrzegawczy: to również obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, a sam trójkąt, który jest ustawiany na drodze w razie awarii lub wypadku, powinien posiadać homologację E4, co oznacza, że spełnia europejskie standardy i wymogi bezpieczeństwa;
- sprawną gaśnicę: tu również ważna z perspektywy bezpieczeństwa jest homologacja, a eksperci zalecają, by to obowiązkowe wyposażenie samochodu wyróżniał przynajmniej typ BC umożliwiający gaszenie płynów i gazów lub typ ABC do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych, o pojemności przynajmniej 1 kg. Gaśnica musi być ulokowana w miejscu łatwo dostępnym.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce nie zawiera, jak wielu błędnie sądzi, apteczki pierwszej pomocy. Jednak na wszelki wypadek warto ją posiadać, a w takiej apteczce dobrze jest, jeśli znajdzie się tam opaska uciskowa, ustnik do sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, środek dezynfekujący, jałowe bandaże i plastry z opatrunkiem oraz rękawiczki ochronne. Na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu nie ma także kamizelki odblaskowej. Podobnie jest w przypadków żarówek i koła do szybkiej wymiany, choć warto się w nie zaopatrzyć dla własnego poczucia bezpieczeństwa.
Wyposażenie samochodu w Czechach to nieco bardziej restrykcyjne przepisy. Zanim jednak przyjrzymy się, co trzeba mieć w aucie u naszego południowego sąsiada, warto nadmienić, że wybierając się za granicę samochodem, trzeba mieć koniecznie ważne ubezpieczenie OC samochodu, prawo jazdy oraz fizyczny dowód rejestracyjny z aktualnym pozytywnym wynikiem badania technicznego. Co trzeba mieć w aucie? Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to:
- apteczka pierwszej pomocy;
- trójkąt ostrzegawczy;
- koło zapasowe lub zestaw naprawczy;
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów (na autostradzie).
Warto również wybierając się do naszego południowego sąsiada z dzieckiem zadbać o fotelik bezpieczeństwa. Przepisy jasno wskazują, że jeżeli w podróż zamierzasz zabrać dziecko poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg wagi, musisz go posiadać. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to także ekwipunek zimowy. Warto wiedzieć, że w okresie od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli na drodze znajduje się warstwa śniegu, lodu, szronu lub można się takich warunków spodziewać.
Wyposażenie samochodu w Czechach zawiera więc nieco więcej elementów niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że kierowcę z Polski, który jadąc przez Czechy nie posiada któregoś z powyższych elementów wyposażenia, chroni Konwencja Wiedeńska. Ta zakłada, że policja nie może ukarać mandatem kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą, których pojazdy nie są wyposażone zgodnie z prawem kraju, w którym się znajdują, o ile są wyposażone zgodnie z wykazem wynikającym z prawa o ruchu drogowym w kraju rejestracji. Ta zawiła definicja oznacza, że obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach nie jest obligatoryjne dla kierowcy z Polski, który musi mieć wymienione wcześniej tablicę, trójkąt oraz gaśnicę.
Niemniej jednak warto, aby uniknąć stresu, wyposażyć samochód o te kilka dodatkowych rzeczy. Pomimo obowiązywania Konwencji Wiedeńskiej, czasami służby mundurowe z niewiedzy próbują nakładać mandat na przykład za brak apteczki. W takiej sytuacji trzeba wytłumaczyć, że obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach nie jest obligatoryjne z polskim oraz że chronią nas zapisy konwencji, a w aucie wystarczy wyposażenie obowiązujące w naszym kraju.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu to nie jedyna powinność, którą kierowca powinien zająć się przed podróżą do naszego sąsiada. Obligatoryjne są również winiety, które obowiązują łącznie na ponad 1130 km sieci autostrad. Gdzie je kupić? Winiety na drogi w Czechach można kupić, wchodząc na oficjalną stronę naszego sąsiada edalnice.cz. Oczywiście można je zdobyć także poprzez polskie aplikacje. Tu z pomocą kierowcom przychodzą na przykład Autopay oraz Yanosik. Obie działają prosto i intuicyjnie, wystarczy zainstalować jedną z nich na swoim telefonie, a następnie założyć konto, uzupełnić dane pojazdu i podpiąć źródło płatności.
Alternatywnie czeską winietę można również kupić w stacjonarnych punktach na czeskiej poczcie, sieci stacji paliw EuroOil lub jednym z automatów samoobsługowych. Ile kosztują winiety w Czechach? Zła informacja jest taka, że od 1 marca 2024 roku podrożeje winieta całoroczna i to o 800 czeskich koron. Dobra informacja jest natomiast taka, że miesięczna i 10-dniowa będą tańsze. Nowością są natomiast winiety jednodniowe. Szczegółowo o zmianach oraz o aktualnych cenach winiet w Czechach piszemy TUTAJ.
Przeczytaj również:
Winiety Austria 2024. Jaka cena, gdzie kupić, na jakie drogi?
Winiety Słowacja 2024. Jaka cena, gdzie kupić, na jakie drogi?
Winiety Szwajcaria 2024. Gdzie kupić i jakie są opłaty za autostrady?