Używasz tego pokrętła po zmroku? To dobrze, ale i tak możesz popełniać błąd
Mnóstwo samochodów poruszających się po polskich drogach ma źle wyregulowane światła. Żeby odpowiednio je ustawić, nie zawsze trzeba jechać do warsztatu. Podpowiadamy, jak to zrobić za pomocą pokrętła w kabinie.
Kierowcy rzadko kiedy interesują się oświetleniem w samochodzie. Zwykle zwracają uwagę, gdy przepali się żarówka lub zmatowieje reflektor. Tymczasem okazuje się, że jazda z niewyregulowanymi reflektorami może być tak samo niebezpieczna, jak jazda z uszkodzonym oświetleniem. Cierpi na tym komfort jazdy, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.
Nie wystarczy, że reflektory świecą. Powinny to robić we właściwy sposób, żeby zapewnić odpowiednią widoczność kierującemu, a do tego nie przeszkadzać innym użytkownikom dróg. Dlatego ustawienie świateł trzeba regularnie sprawdzać i dokonywać korekt w razie potrzeby.
Weryfikacja oświetlenia oraz jego ustawienia to jedna z podstawowych czynności przeprowadzanych podczas badania technicznego pojazdu. Jeśli odchylenia wykraczają poza normy, można się spodziewać problemów przy zaliczaniu przeglądu.
Żeby mieć pewność, że światła w samochodzie są prawidłowo ustawione - można to zlecić w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów. To niedroga usługa - zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych. Można ją przeprowadzić dosłownie od ręki.
Dlatego warto regularnie, przy okazji wizyty w warsztacie, zlecić dodatkowo taką czynność. Wtedy będziemy gwarancję, że światła w naszym samochodzie nie oślepiają innych uczestników drogi i zapewniają kierowcy optymalną widoczność.
Oświetlenie w samochodzie bardzo często rozregulowuje się samoistnie. Wystarczy, że jeździmy często po nierównych drogach, mieliśmy stłuczkę lub wymienialiśmy żarówkę. Warto przeprowadzać taką kontrolę co najmniej raz na kwartał, a na pewno przed rozpoczęciem pory jesienno-zimowej.
Krótsze dni i dłuższe wieczory bardzo szybko zweryfikują stan oświetlenia w naszym samochodzie. Również przed dłuższym wyjazdem warto skontrolować reflektory.
W wielu samochodach można dopasować wysokość snopa światła z reflektorów w zależności od aktualnego obciążenia pojazdu. Zwykle służy do tego pokrętło lub przełącznik znajdujący się na desce rozdzielczej zwykle po lewej stronie od kierownicy.
Pokrętło oferuje kilka poziomów ustawień. Parametr "0" jest odpowiedni, gdy w samochodzie podróżuje kierowca pasażerem. Ustawienie "1" jest przeznaczone, gdy w kabinie znajduje się komplet pasażerów, ale bagażnik jest pusty. Ustawienie "2" jest przeznaczone dla kompletu osób z bagażem. Ustawienie "3" przyda się, gdy mamy pełny bagażnik, ale w samochodzie nie jadą dodatkowe osoby.
***