Kluczyk samochodowy ma niezwykłe możliwości. Te triki warto znać

Kluczyk samochodowy, obecnie najczęściej występujący w formie pilota lub karty, przeszedł długą drogę ewolucji od prostego narzędzia do otwierania drzwi i uruchamiania silnika po coś na kształt smartfonu. Współczesne kluczyki do auta oferują szeroką gamę funkcji, które znacznie zwiększają komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu. Jak je uruchomić?

Kluczyk samochodowy to rozwiązanie, które ma już dobrze ponad 100 lat. Wraz z rozwojem technologii zyskiwał on na znaczeniu, a jego możliwości nie kończyły się na zwykłym odryglowywaniu zamków. W latach 80. po raz pierwszy użyto pilota do zdalnego otwierania auta (w Renault Fuego), centralny zamek pojawił się 30 lat wcześniej, dzięki marce Packard. Pod koniec lat 90. z kolei Mercedes zaprezentował system bezkluczykowego otwierania drzwi.

Reklama

Podstawową funkcją kluczyka samochodowego jest oczywiście otwieranie drzwi i uruchamianie silnika. Tradycyjny kluczyk mechaniczny, który wymagał fizycznego obrotu w zamku, stopniowo został zastąpiony przez kluczyk zdalnego dostępu. Dzięki technologii RFID (Radio Frequency Identification), kierowca może otworzyć drzwi samochodu i uruchomić silnik bez wyjmowania kluczyka z kieszeni. Kluczyk zdalnego dostępu komunikuje się z pojazdem na odległość, co pozwala na automatyczne odblokowanie drzwi, gdy użytkownik zbliża się do samochodu, oraz uruchomienie silnika za pomocą przycisku. Nawet jeśli otwieramy auto pilotem, to w większości aut znajduje się w nim także klasyczny, fizyczny kluczyk, którym możemy otworzyć drzwi w razie awarii systemu wkładając go do zamka, który jest ukryty pod obudową klamki.

Funkcja zdalnego uruchamiania silnika

Jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji kluczyków samochodowych jest możliwość zdalnego zarządzania pewnymi elementami wyposażenia. Kierowca może na przykład uruchomić układ klimatyzacji zdalnie, aby ogrzać lub schłodzić wnętrze pojazdu przed wejściem do środka. System ten jest często połączony z funkcjami zabezpieczeń, które uniemożliwiają uruchomienie silnika, jeśli kluczyk nie znajduje się w określonej odległości od pojazdu.

Nowoczesne kluczyki samochodowe często posiadają również funkcję zdalnego otwierania bagażnika. Jest to szczególnie przydatne, gdy ręce są zajęte bagażami. Wystarczy nacisnąć przycisk na kluczyku, aby bagażnik automatycznie się otworzył, co znacznie ułatwia załadunek i rozładunek rzeczy. Opcją ekstra w tym wypadku jest możliwość otwarcia pokrywy bagażnika za pomocą ruchu nogi pod zderzakiem, co ułatwia pakowanie rzeczy, gdy obie ręce mamy zajęte.

Większość pilotów jest także wyposażona w funkcję otwierania i zamykania szyb oraz składania i rozkładania lusterek. Aby ją aktywować, wystarczy dłużej nacisnąć przycisk otwierania lub zamykania drzwi.

Parkowanie za pomocą kluczyka

Kolejną funkcją, która staje się coraz bardziej popularna, jest możliwość zdalnego parkowania samochodu. Niektóre modele samochodów wyposażone są w systemy, które umożliwiają zdalne manewrowanie pojazdem za pomocą kluczyka lub aplikacji na smartfonie. Dzięki temu kierowca może zaparkować samochód w wąskim miejscu bez konieczności siedzenia za kierownicą. W funkcję parkowania za pomocą kluczyka wyposażone mogą być modele BMW czy Hyundaia.

Kluczyki chroniące przed kradzieżą

Nowoczesne kluczyki samochodowe wyposażone są w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Często posiadają one unikalne kody identyfikacyjne, które są trudne do sklonowania. Ponadto, niektóre kluczyki są wyposażone w funkcje alarmowe, które uruchamiają sygnał dźwiękowy w przypadku próby włamania lub nieautoryzowanego dostępu do pojazdu.

Kluczyki samochodowe mogą również pełnić funkcję lokalizatora pojazdu. Dzięki wbudowanym modułom GPS, właściciel samochodu może w każdej chwili sprawdzić lokalizację swojego pojazdu za pomocą aplikacji na smartfonie.

Kluczyk jak smartfon

Kolejną zaawansowaną funkcją jest możliwość personalizacji ustawień pojazdu. Niektóre kluczyki samochodowe zapamiętują preferencje użytkownika, takie jak ustawienia fotela, lusterka, klimatyzacji czy systemu audio. Dzięki temu, gdy kluczyk zostanie użyty, samochód automatycznie dostosowuje się do preferencji konkretnego użytkownika, co znacznie zwiększa komfort jazdy. Wiele z tych funkcji można ustawiać za pomocą dotykowego ekranu, w który kluczyk jest wyposażony. W tego typu rozwiązanie pierwsze zaczęło wyposażać swoje kluczyki BMW.

Warto również wspomnieć o funkcji zdalnego monitorowania stanu pojazdu. Nowoczesne kluczyki samochodowe mogą przesyłać informacje o stanie technicznym samochodu, takie jak poziom paliwa, ciśnienie w oponach czy terminy przeglądów, bezpośrednio na smartfon użytkownika. Dzięki temu kierowca jest zawsze na bieżąco z kondycją swojego pojazdu i może reagować na wszelkie problemy na bieżąco.

Kluczyki niektórych marek można też zaprogramować w ten sposób, aby np. ograniczyć prędkość maksymalną czy głośność audio - w ten sposób np. rodzice mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób korzystają z auta ich dzieci. Pierwszą marką, która wprowadziła tego typu udogodnienie był Ford.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kluczyki do samochodu | porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy