Reklama

Mercedes GLA

Mercedes GLA to jeden z najpopularniejszych modeli niemieckiej marki w Polsce. /materiały prasowe
Merecedes GLA to przedstawiciel niemieckiej marki w modnym segmencie crossoverów. Technologicznie model bazuje na klasie A, z którą dzieli m.in. płytę podłogową i deskę rozdzielczą. Niewielki Mercedes jest jednym z najchętniej kupowanych w Polsce samochodów spod znaku trójramiennej gwiazdy.

Historia Mercedes GLA

Pięciodrzwiowy crossover Mercedesa nie ma poprzednika. Nowy model zaprezentowano w 2013 roku, a pierwsze egzemplarze trafiły do kierowców na początku 2014 roku. Obecnie w sprzedaży jest druga odsłona modelu, która rywalizuje z Audi Q3, BMW X2 i Volvo XC40. Do grona konkurencyjnych pojazdów pierwszej generacji Mercedes GLA zaliczane jest jeszcze BMW X1.

Mercedes GLA – generacje

Premiera pierwszej odsłony modelu GLA (oznaczenie X156) odbyła się na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2013 roku. Dynamiczna linia nadwozia o podwyższonym prześwicie spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem na rynku. Zaprezentowana rok później najmocniejsza wersja GLA 45 AMG oferowała sportowe osiągi.

W 2017 roku przeprowadzono lifting Mercedesa GLA. Na liście wyposażenia dodatkowego pojawiły się m.in. adaptacyjne światła przednie LED oraz kamery 360 stopni, ułatwiające manewrowanie i parkowanie.

Najnowsza generacja Mercedesa GLA (H247) miała premierę w grudniu 2019 roku. Nadwozie nowego modelu jest nieznacznie krótsze, ale dzięki zwiększonemu rozstawowi osi uzyskano więcej miejsca w kabinie pasażerskiej. Nowa tablica rozdzielcza została pozbawiona klasycznych wskaźników na rzecz ekranu LED. Do palety silników dołączyła hybryda plug-in.

Mercedes GLA – dane techniczne

Obie generacje Mercedesa GLA korzystają z rzędowych czterocylindrowych jednostek napędowych z turbodoładowaniem.

W pierwszej odsłonie oferowano dwa silniki benzynowe o pojemności 1,6 oraz 2,0 l, które generowały moc od 122 do 360 KM. Najmocniejszy wariant był oferowany w wersji AMG, która po liftingu osiągała aż 380 KM. Mocny silnik pozwalał rozpędzić kompaktowego crossovera do 100 km/h w czasie 4,4 s. Oferowano także dwie jednostki wysokoprężne, których pojemność wynosiła 1,5 oraz 2,1 l, a osiągana moc to 109–177 KM.

Druga generacja jest sprzedawana z silnikami benzynowymi o pojemności 1,3 oraz 2,0 l, które osiągają od 136 do 224 KM w standardowych wersjach. Usportowione modele AMG występują w trzech wariantach mocy:
 • GLA 35 AMG – moc 306 KM;
 • GLA 45 AMG – moc 387 KM;
 • GLA 45 S AMG – moc 421 KM.

W ofercie tego Mercedesa GLA znajduje się także jednostka wysokoprężna o pojemności dwóch litrów. W zależności od wariantu osiąga od 136 do 190 KM. Hybryda plug-in składa się z silnika benzynowego o pojemności 1,3 l i mocy 160 KM oraz jednostki elektrycznej generującej 102 KM. Słabsze wersje silnikowe są oferowane z manualnymi skrzyniami biegów, a opcjonalna przekładnia automatyczna wymaga dopłaty.

Dwulitrowe jednostki napędowe były seryjnie wyposażone w „automaty”. Podobnie napęd na cztery koła oferowano opcjonalnie jedynie w większych jednostkach napędowych. Wszystkie wersje AMG sprzedawano wyłącznie z napędem 4Matic.

Mercedes GLA – opinie kierowców

Mercedes GLA to jeden z najpopularniejszych modeli niemieckiej marki w Polsce. Prestiżowy i nowoczesny wygląd, wysoka pozycja za kierownicą i komfortowe wyposażenie to mocne strony modelu.

Zwolennicy dynamicznej jazdy nieco narzekają na miękką charakterystykę standardowego zawieszenia. Nie dotyczy to wersji AMG, która prowadzi się jak po sznurku. Nowe egzemplarze Mercedesa GLA mają wysokie ceny. Podobnie bezwypadkowe używane auta z udokumentowaną historią serwisową nie należą do tanich.

Wiadomości

 • Mercedes GLA 250 - stylowo chłodny

  Mercedes GLA 250 - stylowo chłodny

  Piątek, 15 stycznia 2016 (10:00)
  Moda na miejskie crossovery nie mogła umknąć Mercedesowi, który prężnie rozwija swoją ofertę kompaktowych modeli w różnych odmianach. Efektem tego, a także realizowanej sukcesywnie...
 • Oto Mercedes GLA 45 AMG

  Oto Mercedes GLA 45 AMG

  Wtorek, 7 stycznia 2014 (15:19)
  Już w przyszłym tygodniu na salonie NAIAS w Detroit zadebiutuje Mercedes GLA 45 AMG.
 • Mercedesa GLA można już zamawiać. Znamy ceny

  Mercedesa GLA można już zamawiać. Znamy ceny

  Piątek, 29 listopada 2013 (12:12)
  Mercedes kontynuuje swoją ofensywę modelową. Po nowej klasie A, usportowionym CLA i ultraluksusowej klasie S, do sprzedaży trafia właśnie nowy miejski crossover - GLA.
 • Reklama

 • Mercedes GLA 45 AMG. Crossover-rakieta!

  Mercedes GLA 45 AMG. Crossover-rakieta!

  Czwartek, 21 listopada 2013 (10:38)
  Na salonie w Los Angeles nie mogło zabraknąć producentów ze Starego Kontynentu. Swoją obecność w USA mocno zaakcentował Mercedes.
 • Mercedes GLA Edition 1

  Mercedes GLA Edition 1

  Piątek, 25 października 2013 (13:04)
  Mercedes nie spuszcza z tonu. Po nowej klasie A, usportowionym CLA i zaprojektowanej od podstaw klasie S w ofercie firmy ze Stuttgartu debiutuje wkrótce kolejny model.