Honda CR-V

Honda CR-V to praktyczny, przestronny i komfortowy samochód. /materiały prasowe
 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1995

Jako pierwsze terenowe auto japońskiego koncernu Honda CR-V okazała się niebywałym sukcesem. Nazwa tego kompaktowego SUV-a oznacza dokładnie tyle, co „Mały Komfortowy Samochód” (z ang. „Comfortable Roundabout Vehicle”).

Historia Hondy CR-V

Już w 1993 roku Honda pokusiła się o zaistnienie w segmencie samochodów terenowych – model Passport był jednak po prostu wersją ISUZU Rodeo. 

Dwa lata później na rynku ukazało się jednak autorskie auto Hondy oparte na platformie podłogowej popularnego Civic’a. Z myślą o globalnym rynku CR-V zaczęto produkować jednocześnie w Japonii oraz Wielkiej Brytanii, a od 2007 r. również w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu ponad dwóch dekad na rynku model przeszedł zasadniczą ewolucję. Z klasycznego samochodu terenowego stał się nowoczesnym autem drogowym. Współcześnie na ulicach całego świata jest go już ponad 5 milionów.

Honda CR-V – generacje

Pierwsza generacja Hondy CR-V była produkowana w latach 1995–2002 r. Jako terenowa wersja modelu Civic VI wyróżniała się otwieraną do boku klapą bagażnika, którą zdobiło koło zapasowe. Po 4 latach od debiutu auto przeszło lifting, zyskując nowe zderzaki oraz atrakcyjne metaliczne odcienie karoserii. Bonusem było również zwiększenie mocy 2-litrowego silnika.

Hondę CR-V II produkowano od 2002 do 2006 r. Odrobinę większe nadwozie oparto na siódmej generacji Civic-a. Facelifting z 2005 r. przyniósł kolejną zmianę zderzaków, a także unowocześnienie designu reflektorów oraz grilla. Przy okazji poprawiono też system napędu na cztery koła.

Wielkim zaskoczeniem była produkowana w latach 2006–2012 trzecia generacja Hondy CR-V – z nowym, otwieranym do góry bagażnikiem i bez koła zapasowego. Nadwozie skrócono i poszerzono, a kształty zyskały na krągłości. W ramach liftingu w roku 2009 zmienił się nie tylko design frontu, ale także poziom wewnętrznego komfortu. Auto wyposażono też w nowy silnik wysokoprężny i-DTEC.

Honda CR-V IV, produkowana od 2012 do 2018 r., nie różni się już tak znacząco od swego poprzednika. Delikatnemu zaostrzeniu linii towarzyszyła nowinka techniczna w postaci elektronicznego systemu napędu. Facelifitng z 2014 r. przyniósł ledowe światła do jazdy dziennej, ale także redukcję pojemności silnika dieslowego.

Piątą generację CR-V produkowano w latach 2018–2022. W Europie silnik dieslowy został zastąpiony hybrydowym. Poszerzone nadwozie zyskało kształty inspirowane nową wersją Civic’a oraz charakterystycznie zmienione światła tylne.

Projektanci nie spoczęli jednak na laurach i w ramach szóstej generacji, która debiutuje na rynku w 2023 r., proponują kierowcom wyraźnie większe nadwozie o śmiałej sylwetce, kanciastym zderzaku oraz ciekawych chromowanych akcentach.

Honda CR-V – dane techniczne

 • Honda CR-V I – pojemność silników: 2 l; moc silników: 126–147 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
 • Honda CR-V II – pojemność silników: 2–2,4 l; moc silników: 140–160 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 4b i 5b;
 • Honda CR-V III – pojemność silników: 2–2,4 l; moc silników: 140–183 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualna 6b, automatyczna 5b;
 • Honda CR-V IV – pojemność silników: 1,6–2,4 l; moc silników: 120–185 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualna 6b, automatyczne 5b i 9b, bezstopniowa CVT;
 • Honda CR-V V – pojemność silników: 1,5–2l; moc silników: 155–193 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: automatyczna 9b, bezstopniowa CVT;
 • Honda CR-V VI – pojemność silników: 1,5–2l; moc silników: 190–204 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: bezstopniowa CVT i e-CVT.

Honda CR-V – opinie kierowców

Praktyczny, przestronny i komfortowy – te pochwały jednogłośnie padają z ust miłośników Hondy, ale i krytyków. Model CR-V zbiera również oklaski za ergonomię wnętrza, doskonałą sterowność mimo dość sporej wagi oraz wysokiej jakości silnik, który oferuje przyspieszenie do 100 km/h w ciągu 11 sekund. 

Mankamentów jest niewiele, a jako najpoważniejsze wskazuje się dość wysokie spalanie i mało estetyczny wyświetlacz.

Wiadomości

 • Honda zapowiada trzy nowe SUVy. Wszystkie zelektryfikowane

  Honda zapowiada trzy nowe SUVy. Wszystkie zelektryfikowane

  Czwartek, 24 marca 2022 (12:15)
  Już niedługo europejska gama Hondy rozszerzy się o nowe SUVy w trzech różnych rozmiarach. Każdy z nich dostępny będzie wyłącznie w wersji, mniej lub bardziej, zelektryfikowanej.
 • Top 10 najpopularniejszych SUVów na rynku

  Top 10 najpopularniejszych SUVów na rynku

  Poniedziałek, 6 grudnia 2021 (06:50)
  Portal analityczny Focus2Move podał najnowsze dane o światowej sprzedaży SUV-ów w okresie od stycznia do sierpnia 2021.
 • Wszystko o nowej Hondzie CR-V

  Wszystko o nowej Hondzie CR-V

  Poniedziałek, 26 stycznia 2015 (09:28)
  Wiemy już wszystko na temat odświeżonej Hondy CR-V w wersji europejskiej. Japońska marka opublikowała właśnie specyfikację modelu przeznaczonego na rynki Starego Kontynentu.
 • Reklama

 • Rewolucyjny tempomat Hondy

  Rewolucyjny tempomat Hondy

  Piątek, 9 stycznia 2015 (10:50)
  Technologie z zakresu elektroniki użytkowej osiągnęły dziś taki poziom, że z technicznego punktu widzenia zbudowanie w pełni autonomicznego pojazdu przestaje być wyzwaniem.
 • Honda CR-V po liftingu

  Honda CR-V po liftingu

  Wtorek, 30 grudnia 2014 (11:29)
  Honda ujawnia więcej informacji na temat zmodernizowanej CR-V. Najważniejsza zmiana - dotychczasowego turbodiesla o pojemności 2,2 litra zastąpi 160-konny silnik 1.6, na życzenie łączony...
 • Czy taka będzie nowa honda CR-V? Zdjęcia

  Czy taka będzie nowa honda CR-V? Zdjęcia

  Piątek, 24 lutego 2012 (09:10)
  Już 6 marca na salonie motoryzacyjnym w Genewie Honda zaprezentuje prototyp modelu CR-V nowej generacji.
 • Reklama

 • Oto nowa honda CR-V. Na razie dla Amerykanów

  Oto nowa honda CR-V. Na razie dla Amerykanów

  Czwartek, 17 listopada 2011 (15:48)
  Na salonie w Los Angeles Honda zaprezentowała nową generację modelu CR-V.
 • Toyota RAV4? Honda CR-V? A może jeep compass?

  Toyota RAV4? Honda CR-V? A może jeep compass?

  Piątek, 7 października 2011 (08:29)
  Ma nowy przód w stylu grand cherokee, nowy silnik wysokoprężny, a wewnątrz odmienne niż poprzednik materiały. To odświeżony jeep compass CRD limited.