Kiedy rowerzysta musi zsiąść z roweru na przejściu dla pieszych. Są wyjątki

Według przepisów rowerzysta chcący przedostać się na drugą stronę ulicy powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, a na siodełko wsiąść dopiero po drugiej stronie. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły, o których nie wszyscy wiedzą. Kiedy rowerzysta może przejechać przez pasy?

Każdego rowerzystę, tak samo jak każdego kierowcę pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym obowiązują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym. Według nich, a konkretnie artykułu 26, ustęp 3 PoRD, rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, a aby przedostać się na drugą stronę muszą oni zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Przejeżdżanie przez przejście to jeden z najczęstszych błędów rowerzystów wynikający nie tylko z nieznajomości przepisów, ale także ze zwyczajnego lenistwa - nie chcą oni marnować czasu i energii na zsiadanie z roweru i ponowne wsiadanie, a takie lekceważenie zasad może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na przejściach.

Reklama

Należy jednak pamiętać, że od tego przepisu są też pewne wyjątki, o których poniżej.

Kiedy nie trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych

O wyjątku mówi wspomniany w cytacie powyżej artykuł 33 Prawa o ruchu drogowym, na podstawie którego obowiązek zsiadania z roweru przed przejściem nie dotyczy jadących na rowerze dzieci w wieku do 10 lat oraz ich opiekunów. 

Według przepisów rowerzystą jest bowiem osoba mająca co najmniej 10 lat, a dzieci poniżej 10 roku życia, które poruszają się na rowerze uznawane są za pieszych. Dzieci takie jadące pod opieką osoby dorosłej nie powinny zatem poruszać się drogą dla rowerów czy też ulicą, a korzystać z chodnika.

Zasada zsiadania z roweru nie obowiązuje również oczywiście w przypadku gdy obok przejścia znajduje się przejazd rowerowy - w takiej sytuacji rowerzysta może przejechać przez przejście zachowując ostrożność i upewniając się, że może bezpiecznie przejechać. Warto w takiej sytuacji pamiętać, że rowerzysta powinien korzystać z takiego przejazdu - obecność przejazdu nie oznacza, że może on przejechać po pasach, czyli drodze dla pieszych - to drobny, ale istotny szczegół.

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku

Są również sytuacje w których rowerzyści mogą zgodnie z prawem korzystać z chodnika, czyli drogi dla pieszych. Oprócz wspomnianego opiekowania się dzieckiem poniżej 10 roku życia przepisy dopuszczają również jazdę po chodniku gdy:

  • minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m, a ponadto znajduje się on przy drodze, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, a w pobliżu nie ma wydzielonych dróg rowerowych, ani osobnego pasa ruchu dla rowerów.
  • warunki pogodowe stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla rowerzystów jadących po drodze (np. śnieg, silny wiatr, ulewy, gołoledź, gęsta mgła). Wtedy jednak należy pamiętać że jadąc po chodniku należy zachować szczególną ostrożność, poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także ustępować pierwszeństwa wszystkim pieszym.

Czy dostanę mandat za przejazd rowerem po przejściu dla pieszych?

Skoro przejazd przez przejście dla pieszych jest zabroniony przez przepisy kodeksu drogowego oznacza to, że za popełnienie takiego wykroczenia możemy zostać ukarani mandatem. W taryfikatorze to wykroczenie jest opisane jako jazda pojazdem innym niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Mandat za takie wykroczenie to od 50 do 100 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama