Jazda po alkoholu w Europie. Jakie są przepisy w poszczególnych krajach?
W Unii Europejskiej nie ma ogólnych wymogów co do prowadzenia pojazdu po alkoholu - każdy kraj reguluje tę kwestię we własnym zakresie. W niektórych państwach przepisy traktują jazdę "pod wpływem" bardziej liberalnie niż u nas. Ale są i takie, w których jazda po alkoholu jest absolutnie zakazana.
Choć nie ma odgórnego przepisu, w większości państw europejskich przyjęto limit 0,5 promila. Są jednak nieliczne kraje, w których kierowcy muszą być całkowicie trzeźwi, a w innych – mogą siadać za kierownicą wypijając coś więcej. Te rozbieżności wymagają od kierowców, by przed wakacyjnymi eskapadami zapoznali się z zasadami panującymi w kraju docelowym i w państwach, które będą po drodze mijać.
W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi od 0,2 do 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu), to stan po użyciu alkoholu. Uzyskanie tego poziomu jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tysięcy złotych, utrata prawa jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat i 10 punktów karnych.
Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila (powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu), mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. To już jest traktowane jako przestępstwo. Grozi za nie kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat oraz konfiskata pojazdu lub konieczność zapłaty nawiązki w wysokości jego wartości.
Duża część Europy Zachodniej i Środkowej określa ten limit na 0,5 promila. Może on być jednak niższy w przypadku kierowcy zawodowego lub początkującego (do 21. roku życia). Takie ograniczenia obowiązują m.in. w:
- Belgii,
- Francji,
- Włoszech,
- Szwajcarii,
- Holandii,
- Hiszpanii,
- Danii,
- Niemczech,
- Portugalii.
Są trzy kraje, w których limit jest jeszcze wyższy. Aż 0,8 promila można mieć prowadząc samochód w:
- Wielkiej Brytanii
- Liechtensteinie
- na Malcie
W Europie jest też pięć krajów, w których obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Kraje, w których kierowcy muszą "wydmuchać" 0,0, to:
- Czechy,
- Rumunia,
- Słowacja,
- Węgry,
- Bułgaria.
W wielu państwach limity alkoholu we krwi różnią się dla kierowców początkujących i zawodowych. Dla tych grup dopuszczalne stężenie na poziomie 0,0 promila, poza wymienionymi wyżej krajami, obowiązuje w Chorwacji, Słowenii, Niemczech, Włoszech i Litwie.