ABS w motocyklu. Czy warto, jak działa i co daje?

System ABS to nie tylko domena samochodów, ale od wielu lat jest również stosowany w motocyklach. Przez kilka dekad mocno stracił na wadze i zyskał nowe funkcje. Sprawdzamy, do czego służy oraz w czym pomaga kierowcy jednośladów.

W motocyklach coraz częściej spotyka się znany w autach od lat układ ABS
W motocyklach coraz częściej spotyka się znany w autach od lat układ ABS123RF/PICSEL

Pierwszy motocykl z elektroniczno-hydraulicznym systemem ABS zadebiutował w 1988 roku. Było to BMW K100, a samo urządzenie ważyło 11 kg. Ponad trzy dekady później urządzenie jest już obecne w większości motocykli dostępnych na rynków, a jego masa zmniejszyła się ponad dziesięciokrotnie.

Od 2017 rok Unia Europejska nakazała wprowadzenie obowiązku stosowania ABS we wszystkich nowo produkowanych motocyklach.

Co daje system ABS w motocyklu?

System ABS zapobiega blokowaniu kół w trakcie hamowania. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania droga hamowania znacznie się skraca, a kierowca może sobie pozwolić na większy komfort jazdy i bezpieczeństwo podczas hamowania. Wystarczy, że wciśnie maksymalnie klamkę lub pedał hamulca, a motocykl wyhamuje w bezpieczny sposób minimalizując ryzyko utraty sterowności.

ABS sprawia, że hamowanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze praktycznie w każdych warunkach - od mokrej nawierzchni, w niebezpiecznych sytuacjach, podczas jazdy z pasażerem lub bagażem.

Rozwiązanie zapewnia kierowcy optymalną drogę zatrzymania przez cały czas bez ryzyka upadku w wyniku zablokowania kół.

Jak działa ABS w motocyklu?

Działanie systemu ABS nie jest skomplikowane. Specjalne czujniki cały czas monitorują obroty i prędkości przedniego i tylnego koła poprzez specjalne czujniki. W momencie wykrycia zablokowania koła komputer sterujący układem hamulcowym natychmiast otrzymuje sygnał do zmniejszenia ciśnienia w układzie. Kierowca poczuje wtedy, że dochodzi do pulsacyjnego hamowania, które zapobiega dalszemu blokowaniu się koła.

***

Moto Flesz - odcinek 60. Debiut BMW M2, nowe kursy reedukacyjneINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas