Uwaga. Grupy SPEED już w każdym województwie
Komenda Główna Policji zdecydowała o stworzeniu w każdej komendzie wojewódzkiej policji grupy SPEED, która zajmie się najpoważniejszymi wykroczeniami na drogach - poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.
"Komenda Główna Policji KGP powzięła decyzję, że w każdej komendzie wojewódzkiej policji - na wzór grupy, która jest w komendzie stołecznej - powstanie zespół o nazwie SPEED" - przekazał w poniedziałek dziennikarzom Radosław Kobryś z KGP.
Kobryś poinformował, że grupa zajmie się prawie wyłącznie ujawnianiem tych wykroczeń, które najbardziej wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego, "czyli nadmierna prędkość, przekraczanie prędkości w obszarze zabudowanym i poza obszarem zabudowany, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych" - wymienił.
W grupach mają działać najbardziej doświadczeni policjanci z wydziałów ruchu drogowego. Jak przekazał Radosław Kobryś większość z nowych zespołów zaczęła działać w ostatni piątek, natomiast ostatni z zespołów - w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu zacznie działać od najbliższej środy.
"Ci policjanci przy użyciu wideorejestratorów wykroczeń, przy użyciu motocykli - również z wideorejestratorami wykroczeń - przy użyciu laserowych mierników prędkości z wizualizacją obrazu, będą skupiać się na tych, którzy wierzą, że to jest zabawa w kotka i myszkę z policjantem (...). Nie, tu idzie walka o życie, a my z tym sprzętem i z tymi ludźmi przekonamy piratów drogowych, że to nie jest zabawa" - powiedział Kobryś. Jak dodał, działania te są podejmowane m.in. w związku z większą liczba ofiar śmiertelnych na drogach.
"Mamy mniej wypadków drogowych, mamy mniej osób rannych, ale mamy więcej ofiar śmiertelnych. Dlaczego tak jest? Właśnie dlatego, że tym wypadkom towarzyszy często prędkość, a prędkość nie wybacza błędów" - podkreślił.
Mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji, zaznaczył, że policjanci z grupy SPEED pełnią służbę codziennie - w porach, które zostały określone jako najbardziej niebezpieczne na stołecznych drogach.
"Taktyką pracy zespołu SPEED jest ciągła zmiana taktyki pracy. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy w innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni" - podkreślił Jakubczak.
Pierwsza grupa specjalna SPEED powstała w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie ub.r., by ograniczyć agresywne zachowania kierowców. Obok funkcjonariuszy z WRD działają w niej także policjanci z wydziałów kryminalnego i do walki z cyberprzestępczością, a także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.
Od początku jej funkcjonowania policjanci stołecznego zespołu SPEED ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Dzięki prowadzonym działaniom odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.