Jedziesz na święta? Nie zapomnij kupić e-biletu na autostradę

Wyjeżdżając na święta do rodziny warto pamiętać, że by przejechać częścią autostrad koniecznie jest wykupienie autostradowego e-biletu. Zdemontowanie bramek nie oznacza, że przejazd stał się darmowy.

Na dwóch odcinkach autostrady A4 i A2 bramki zostały zlikwidowane, konieczne jest jednak zakupienie e-biletu
Na dwóch odcinkach autostrady A4 i A2 bramki zostały zlikwidowane, konieczne jest jednak zakupienie e-biletuPaweł Relikowski / Polska PressEast News

System opłat za autostrady w Polsce jest niezwykle skomplikowany. Przejazd częścią autostrad jest darmowy, na autostradach z prywatnymi koncesjonariuszami zapłacimy na bramkach, natomiast na odcinkach państwowych autostrad konieczne jest wykupienie e-biletu.

Rok bez bramek na państwowych autostradach

Jak przypominają Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. od ponad roku na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez GDDKiA, nie funkcjonuje Manualny System Poboru Opłat, a przejazd odbywa się płynnie, bez zatrzymywania przed szlabanami. Użytkownicy pojazdów i zespołów pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykli opłacają przejazdy autostradą w systemie e-TOLL.

Należy kupić e-bilet autostradowy

Według resortu, wygodną formą wnoszenia opłaty jest zakup e-biletu autostradowego. "Należy kupić e-bilet autostradowy przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Można to zrobić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres ważności e-biletu autostradowego to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki go zakupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu" - podano.

Wskazano, że jeżeli kierowca wjechał na odcinek płatny i zorientował się, że nie ma ważnego biletu, powinien kontynuować przejazd. Zatrzymywanie się przy wjeździe na autostradę, by kupić e-bilet autostradowy, może powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przejazd należy opłacić jak najszybciej, np. korzystając z pomocy pasażera.

Dodano, że jeżeli kierowca zdecyduje się w tym celu zatrzymać w trakcie podróży, powinien to zrobić w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. Może wówczas kupić e-bilet w aplikacji e-TOLL PL BILET lub w aplikacjach partnerów. Może również kupić taki e-bilet na najbliższej stacji paliw partnerów e-TOLL.

W trakcie przejazdu pojazd może jednak podlegać kontroli mobilnej lub kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny w postaci mandatu - wskazano.

Bilet można kupić nawet wstecznie

W przypadku gdy kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego w czasie przejazdu i nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może kupić e-bilet autostradowy wstecznie - na przejechany już odcinek autostrady. Zakup taki jest możliwy w aplikacji e-TOLL PL BILET, aplikacjach partnerów lub na stacjach paliw partnerów e-TOLL w ciągu 3 dni od daty i godziny zakończenia przejazdu.

Dokupując e-bilet zarówno w trakcie przejazdu, jak i po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady - wyjaśniono.

E-bilet to nie wszystko. Jak jeszcze zapłacimy za przejazd autostradą?

KAS przypomina, że użytkownicy pojazdów lekkich mogą opłacać przejazdy autostradą, korzystając również z aplikacji e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET). Aplikacja e-TOLL PL jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich, jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL, konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu, dlatego w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą, wykorzystując zainstalowane w pojazdach urządzenia pokładowe OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane GPS pojazdu do tego systemu. 

Na jakich autostradach konieczny jest zakup e-biletu?

Na jakich autostradach zapłacimy e-biletem autostradowym lub aplikacją?System e-TOLL objęte są dwa odcinki autostrad:

  • Autostrada A2 Konin-Stryków 
  • Autostrada A4 Wrocław-Sośnica

***

Sezon na opony