Volkswagen Tiguan

Tiguan to kompaktowy SUV niemieckiej marki Volkswagen. Pierwsza odsłona tego modelu spotkała się z ciepłym przyjęciem na rynku, ale nie była pozbawiona niedociągnięć. Dopiero druga generacja uchodzi za bardziej dopracowaną. Tiguan to jeden z najchętniej kupowanych Volkswagenów na świecie. Sprzedano już ponad 6 mln egzemplarzy tego modelu.
Volkswagen Tiguan - najważniejsze informacje
Nazwa Volkswagen Tiguan została wybrana w plebiscycie niemieckiego czasopisma motoryzacyjnego „Auto Bild”. /materiały prasowe

Volkswagen Tiguan - najważniejsze informacje

Tiguan to kompaktowy SUV niemieckiej marki Volkswagen. Pierwsza odsłona tego modelu spotkała się z ciepłym przyjęciem na rynku, ale nie była pozbawiona niedociągnięć. Dopiero druga generacja uchodzi za bardziej dopracowaną. Tiguan to jeden z najchętniej kupowanych Volkswagenów na świecie. Sprzedano już ponad 6 mln egzemplarzy tego modelu.

Historia Volkswagena Tiguan

Nagły wzrost popularności kompaktowych SUV-ów nie umknął uwadze niemieckiej marki. W 2007 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę modelu Tiguan. 

Nazwa samochodu została wybrana w plebiscycie niemieckiego czasopisma motoryzacyjnego „Auto Bild”. Obecnie w sprzedaży jest druga generacja tego niemieckiego SUV-a. 

Jego konkurenci to m.in.: Nissan Qashqai, Honda CR-V oraz Ford Kuga. Z kolei blisko spokrewnione modele z koncernu VAG to: Audi Q3, Skoda Kodiaq i Seat Tarraco.

Volkswagen Tiguan – generacje

Premiera pierwszej generacji Volkswagena Tiguan odbyła się w 2007 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Nowy model skonstruowano na płycie podłogowej, na której powstał m.in. Volkswagen Golf V. Z kolei deskę rozdzielczą zapożyczono z modelu Golf Plus. 5-drzwiowy SUV był oferowany w jednej wersji nadwozia. W 2010 roku przeprowadzono lifting modelu, podczas którego znacznie zmodyfikowano przód samochodu.

Druga generacja Tiguana weszła na rynek w 2015 roku. Bardziej dojrzała i dostojna stylistyka przyczyniła się do zwiększenia popularności auta. Nadwozie i przestrzeń pasażerska znacznie zyskały na wielkości, co przełożyło się na większy komfort jazdy. W 2016 roku zaprezentowano 7-osobową wersję auta, Tiguana Allspace, o jeszcze większym nadwoziu, która jest sprzedawana jako osobny model.

Lifting drugiej odsłony przeprowadzono w 2021 roku oraz zaprezentowano usportowioną wersję Tiguana R. Na rok 2023 zapowiedziano premierę trzeciej generacji tego popularnego SUV-a.

Volkswagen Tiguan – dane techniczne

Kompaktowy SUV Volkswagena jest sprzedawany w wersjach benzynowych i wysokoprężnych. Wszystkie silniki oferowane w modelu Tiguan to rzędowe, turbodoładowane czterocylindrowe jednostki. Dwulitrowa jednostka wysokoprężna była oferowana w różnych wariantach mocy, od 110 do 200 KM.

Silniki benzynowe występują w trzech wariantach pojemności:
  • 1,4 l – moc 120–160 KM (najmocniejsza wersja była oferowana w pierwszej generacji modelu i korzystała z doładowania turbosprężarki oraz kompresora);
  • 1,5l – moc 150 KM;
  • 2,0 l – moc 180–320 KM (najmocniejsza wersja była oferowana w usportowionym modelu Tiguan R).

Słabsze wersje silnikowe są sprzedawane z przednim napędem. Opcjonalny napęd na cztery koła 4 Motion jest oferowany w wersjach o mocy co najmniej 150 KM. Najmocniejsze wersje, takie jak Tiguan R, zostały wyposażone seryjnie w napęd 4×4. Do przeniesienia napędu służą 6-biegowe skrzynie manualne lub automatyczne o 6 lub 7 przełożeniach.

Volkswagen Tiguan – opinie kierowców

Tiguan to jeden z najchętniej kupowanych samochodów marki Volkswagen na polskim rynku. Model przekonuje do siebie komfortowym, a także pojemnym i ergonomicznym wnętrzem. Choć pierwszą odsłonę modelu trudno uznać za nieciekawą, to dopiero druga generacja zdecydowanie zyskała pod względem stylistyki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Na rynku pojazdów używanych najwyższe ceny odnotowują egzemplarze wyposażone w pakiet stylistyczny r-line.

Szczególnie polecana jest druga odsłona modelu Tiguan. Znacznie większe i lepiej wykonane wnętrze to tylko jeden z atutów. Nowsza generacja nie boryka się z awariami problematycznych silników TSI z lat 2007–2011. Kupując używany egzemplarz z tych roczników lepiej unikać wersji benzynowych i wybrać diesla.

Volkswagen Tiguan - Wiadomości