Renault Koleos

Renault Koleos to komfortowy i nowoczesny SUV klasy kompaktowej. 100-procentowy crossover, który pierwszy raz zaprezentowano w 2000 r. Jednak gotowa wersja produkcyjna pojawiła się dopiero w 2008 r. na targach w Paryżu. Koleos powstał dzięki współpracy Renault, Samsung Motors i Nissana.
Renault Koleos - najważniejsze informacje
Renault Koleos to samochód dla osób, które cenią zalety SUV-ów i chcą mieć bogate wyposażenie, komfort i przestrzeń. /materiały prasowe

Renault Koleos - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2008

Renault Koleos to komfortowy i nowoczesny SUV klasy kompaktowej. 100-procentowy crossover, który pierwszy raz zaprezentowano w 2000 r. Jednak gotowa wersja produkcyjna pojawiła się dopiero w 2008 r. na targach w Paryżu. Koleos powstał dzięki współpracy Renault, Samsung Motors i Nissana.

Historia Renault Koleosa

Renault zaprezentowało Koleosa już w 2000 r. na targach w Genewie. Następnie w 2006 r. podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu marka pokazała Concept swojego SUV-a, który na początku 2008 r. trafił do sprzedaży. 

W 2011 r. auto przeszło facelifting, a od 2016 r. jest produkowana druga generacja pojazdu.

Renault Koleos – generacje

Pierwsza generacja francusko-koreańsko-japońskiego auta zapewniła pasażerom przestrzeń i funkcjonalność. Koleos pod względem liczby schowków i możliwości aranżacji wnętrza przypomina minivany. 

Auto jest zbudowane na płycie Nissana X-Trail. Od niego został zapożyczony układ napędowy 4 × 4. Sercem auta są jednostki wysokoprężne 2.0 dCi (Renault Nissan) i silnik benzynowy 2.5 l od Nissana. W 2011 r. Koleos przeszedł pierwszy, a w 2013 r. drugi lifting.

Wersje wyposażenia w I generacji:
 • Expression;
 • Dynamique;
 • Privilege.

Druga generacja Koleosa pojawiła się w 2016 r. Samochód jest większy od poprzednika i konkuruje m.in. z Kią Sorento czy Hondą CR-V w segmencie SUV-ów klasy średniej. Auto powstało na modułowej platformie CMF-C/D, która była także podstawą budowy Nissana X-Trail. W 2017 r. auto zadebiutowało w Europie, a we wrześniu tego roku trafiło do Polski. Koleos w 2019 r. doczekał się faceliftingu. Zmieniły się m.in.: atrapa chłodnicy, przedni zderzak, system multimedialny R-LINK, a także w aucie pojawiły się nowe silniki wysokoprężne.

Wersje wyposażenia drugiej generacji:
 • Zen;
 • Intens;
 • Initiale Paris.

Renault Koleos – dane techniczne

Samochód został zaprojektowany, aby jak najbardziej przypominał auto terenowe. Kierowcy mają do wyboru trzy tryby pracy układu przeniesienia napędu:
 • 2WD – podstawowy tryb – napęd na przednią oś;
 • AUTO – w razie poślizgu kół moment obrotowy rozdziela się na przednią i tylną oś;
 • LOCK – moment obrotowy jest rozdzielany na obie osie (50:50), ale tylko do prędkości 40 km/h. Po jej przekroczeniu pojazd automatycznie przełącza się na tryb AUTO.

Silniki benzynowe w pierwszej generacji miały moc 171 KM. Jednostki wysokoprężne dysponują mocą 150 KM i 173 KM. Z kolei w drugiej generacji jest dostępny silnik benzynowy o mocy 160 KM, a modele wysokoprężne mają moc od 130 do 190 KM.

Renault Koleos – opinie kierowców

Auto oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W wersji Initiale Paris wyposażenie jest kompletne. Koleos to samochód dla osób, które cenią zalety SUV-ów i lubią mieć wszystko w jednym, czyli bogate wyposażenie, komfort i przestrzeń.

Renault Koleos - Wiadomości

 • Renault Koleos oficjalnie

  Renault Koleos oficjalnie

  Poniedziałek, 25 kwietnia 2016 (09:30)
  Znamy już więcej szczegółów dotyczących nowego, flagowego suva z palety Renault - modelu Koleos. Druga generacja auta zadebiutowała oficjalnie na trwającym właśnie salonie motoryzacyjnym...
 • Renault Koleos nowej generacji

  Renault Koleos nowej generacji

  Czwartek, 21 kwietnia 2016 (09:26)
  ​Renault ogłosiło, że na salonie w Pekinie zaprezentuje nową generację modelu Koleos. Ma to być duży SUV, zaliczany do segmentu D pojazd, który odgrywać ma kluczową rolę w ofensywie...
 • Renault Koleos po kolejnym liftingu. Test

  Renault Koleos po kolejnym liftingu. Test

  Wtorek, 10 czerwca 2014 (11:47)
  Renault po raz kolejny zmodernizował Koleosa. Tym razem zmiany są wyjątkowo dyskretne. Szkoda, bo ten model zaczyna coraz bardziej odstawać od czołowych graczy w swoim segmencie.
 • Reklama
 • Koleos jak Gérard Depardieu

  Koleos jak Gérard Depardieu

  Środa, 16 listopada 2011 (08:13)
  Gérard Depardieu nie jest symbolem piękna, ale jako aktor ma swój wyjątkowy urok. Renault Koleos... no cóż. I jemu uroku nie można odmówić.
 • Odmieniony renault koleos. Czy ładniejszy?

  Odmieniony renault koleos. Czy ładniejszy?

  Środa, 7 września 2011 (12:47)
  Na salonie we Frankfurcie zadebiutuje odświeżone renault koleos.
 • Renault koleos już po liftingu

  Renault koleos już po liftingu

  Wtorek, 28 czerwca 2011 (11:55)
  Od 2008 roku w ofercie Renault znajduje się SUV o nazwie koleos. Samochód nie jest jednak częstym widokiem na naszych drogach.
 • Reklama
 • Ta usterka może zabić

  Ta usterka może zabić

  Piątek, 6 listopada 2009 (11:41)
  Renault Polska Sp. z o.o. powiadomiło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody renault koleos mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.