Mercedes C-SportCoupe

Środa, 5 lipca 2023 (11:08) Aktualizacja Środa, 6 września 2023 (09:20)
Mercedes-Benz klasy C SportCoupé to samochód osobowy klasy kompaktowej (segment C) z nadwoziem typu hatchback. Był produkowany przez niemiecki koncern Mercedes-Benz w latach 2000-2008. Jego następcą był Mercedes CLC produkowany jeszcze do 2011 roku.
Mercedes C-SportCoupe - najważniejsze informacje
Mercedes C-SportCoupe. /materiały prasowe

Mercedes C-SportCoupe - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2000

  • Zakończenie produkcji:

    2008

Mercedes C-SportCoupe – historia

Mercedes C-SportCoupe trafił na rynek w 2000 roku jako modyfikacja klasycznej limuzyny – Klasy C typoszeregu W203. 

Producent skrócił jednak nadwozie o 18 cm i usunął tylne drzwi. Model otrzymał też bardziej sportową sylwetkę. Dzięki temu mógł stanowić alternatywę dla innego auta kompaktowego z portfolio producenta – Mercedesa Klasy A, który cechował się nietypowym dla marki wyglądem i napędem na przednią oś.

SportCoupe był produkowany przez 8 lat, choć nie odniósł spektakularnego sukcesu komercyjnego. Było to bowiem auto przeznaczone dla dość wąskiego segmentu klientów – mało praktyczne, a jednocześnie dość drogie. Osiągi tego modelu wcale nie były również tak sportowe, jak mogłaby sugerować jego nazwa. Jego następca – bardzo podobny model CLC – był jednak produkowany jeszcze przez kolejne 3 lata.

Mercedes C-SportCoupe – generacje

Mercedes C-SportCoupe był produkowany w ramach jednej generacji i oznaczony kodem fabrycznym CL203. Był to kompaktowy hatchback o eleganckim wyglądzie kojarzonym z Klasą C, ale jednocześnie nieco „usportowiony”. 

Samochód uzyskał taki sam rozstaw osi co sedan, na którego bazie został zbudowany. Dzięki temu wnętrze było dość przestronne, jak na tego typu model. Zawieszenie zostało natomiast utwardzone i obniżone.

Model przyciągał przede wszystkim unikalnym stylem i elegancją charakterystyczną dla marki Mercedes-Benz. Mimo że nie był całkowicie „sportowy”, miał znacznie więcej „pazura” niż inne modele tej marki. Dzięki temu przysporzył jej paru nowych klientów, ale ostatecznie jego produkcja zakończyła się w 2008 r.

Mercedes C-SportCoupe – dane techniczne

Producent zaoferował nabywcom modelu szeroką gamę silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Silniki benzynowe występowały w pojemnościach od 1,8 do 3,5 l oraz mocach 122-272 KM. Jednostki napędowe Diesla miały natomiast pojemność 2,1l oraz moc 122-150 KM.

Samochód miał także napęd na tylną oś oraz przekładnię manualną (6-biegową), automatyczną (5-biegową) lub 7-biegową automatyczną typu 7G-Tronic.

Mercedes C-SportCoupe – opinie

Mercedes C-SportCoupe nie był pozbawiony wad projektowych, ale znalazł wielu zadowolonych nabywców. Jest to samochód elegancki, a jednocześnie ze sportowym zacięciem, dobry dla osób, które zazwyczaj wiozą nie więcej niż jednego pasażera.

Oferuje też sporo przyjemności z jazdy. Jednocześnie jest to jedno z najtrwalszych aut produkowanych tym okresie, choć niektóre egzemplarze mają problem z korozją. Szczególnie dobrze spisują się silniki benzynowe stosowane w tym modelu. Dlatego też jest to dość popularny model na rynku wtórnym.