Honda HR-V

Honda HR-V to miejski osobowy crossover produkowany przez japońską markę w latach 1999–2006. Produkcję wznowiono w 2014 roku. Auto bazuje na platformie Hondy Logo. Ma napęd 4 × 4 z Hondy CR-V. Powstały trzy generacje modelu.
Honda HR-V - najważniejsze informacje
Honda HR-V zapoczątkowała segment miejskich crossoverów. /materiały prasowe

Honda HR-V - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1999

Honda HR-V to miejski osobowy crossover produkowany przez japońską markę w latach 1999–2006. Produkcję wznowiono w 2014 roku. Auto bazuje na platformie Hondy Logo. Ma napęd 4 × 4 z Hondy CR-V. Powstały trzy generacje modelu.

Historia Hondy HR-V

Model był poprzedzony prototypem JW-J. HR-V jest następczynią Hondy Crossroad II. Zadebiutowała w 1997 roku, a jej produkcja ruszyła w 1999 roku. Pojazd miał troje drzwi, ale od 2000 roku jest produkowana jego przedłużona 5-drzwiowa wersja. Honda HR-V zapoczątkowała segment miejskich crossoverów. Podczas liftingu w 2001 roku zmieniono reflektory przednie, osłonę chłodnicy, zderzaki i tapicerkę.

Druga generacja została zaprezentowana w Tokio w 2013 roku. Światowa premiera miała miejsce w Nowym Jorku rok później. W tym samym roku odbyła się w Paryżu europejska premiera auta. W 2018 roku pojazd przeszedł lifting. Prototypem auta był Urban SUV Concept.

Trzecia generacja pojawiła się w 2021 roku.

Honda HR-V - generacje

Pierwsza generacja (1997) jest wielkości auta miejskiego. Można w nim zamontować napęd na 4 koła. Ma silnik o mocy 124 KM, który otrzymał słynny w Hondach system VTEC. Auto występuje w 3 wersjach wyposażenia: EX, LX oraz Sport. Wyposażenie podstawowe zawiera np. elektryczne sterowanie szyb i lusterek.

W drugiej generacji (2013) zmieniono przednie reflektory i grill. Pojazd był inspirowany Hondą Jazz, by połączyć cechy SUV-a, funkcjonalność minivana z elegancją coupé. Model dostał ekrany dotykowe. Podstawowe wyposażenie obejmuje system multimedialny z Androidem ze złączami Wi-Fi, MirrorLink, Bluetooth, HDMI oraz USB.

Trzecią generację (2021) zasila wyłącznie napęd hybrydowy e:HEV. Pojazd jest bardzo masywny, a to za sprawą wysoko poprowadzonych okien i dużych drzwi ułatwiających dostęp do nowoczesnego wnętrza.

Honda HR-V - dane techniczne

Crossover pierwszej generacji oferował dwa czterocylindrowe silniki benzynowe: 1.6 SOHC o mocy 105 KM oraz 1.6 SOHC VTEC o mocy 124 KM. Ich pojemność skokowa to 1590 cm³.

Drugą generację napędzał silnik o pojemności 1.8 l, mocy 138 KM i maksymalnym momencie obrotowym 172 Nm. Jej europejska wersja otrzymała silnik benzynowy o pojemności 1.5 l, który w technologii VTEC dysponuje mocą 130 KM, a silnik wysokoprężny 1.6 i-DTEC mocą 120 KM.

Trzecia generacja jest dostępna z napędem hybrydowym e:HEV.

Honda HR-V - opinie kierowców

Zaletami HR-V są silnik, przeniesienie napędu, układ elektryczny oraz zawieszenie auta. Kierowcy zwracają uwagę na wysoki komfort jazdy. Pojazd jest także bezawaryjny. Kłopotliwe okazały się tylko karoseria i układ elektryczny, w trzeciej generacji naprawiono jednak te problemy.

Honda HR-V - Wiadomości