Ford EcoSport

Według przedstawicieli marki model EcoSport zaprojektowano z myślą o miejskiej dżungli. Ten kompaktowy mini-SUV ma być optymalnym kompromisem między ekonomicznym segmentem B a autem terenowym.
Ford EcoSport - najważniejsze informacje
Ford EcoSport debiutował w Brazylii, gdzie odniósł wielki sukces. Stamtąd wjechał na inne rynki. /materiały prasowe

Ford EcoSport - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2003

Według przedstawicieli marki model EcoSport zaprojektowano z myślą o miejskiej dżungli. Ten kompaktowy mini-SUV ma być optymalnym kompromisem między ekonomicznym segmentem B a autem terenowym.

Historia Forda EcoSport

Ford EcoSport pojawił się na rynku w 2003 r. i sprzedawano go wyłącznie w Ameryce Południowej oraz Środkowej. W założeniu twórców miał być latynoskim odpowiednikiem europejskiego Forda Fusion.

Pierwsze auta faktycznie montowano wyłącznie w Brazylii pod okiem lokalnego teamu projektantów. Sukces były niebywały, a Ford EcoSport do dziś pozostaje jednym z ulubionych samochodów osobowych kierowców z dorzecza Amazonki. 

U schyłku pierwszej dekady XXI w. marka Ford zdecydowała się jednak na globalną uniwersalizację modeli i po 10 latach od debiutu brazylijski hit doczekał się światowej premiery.

Ford EcoSport – generacje

Pierwsza, południowoamerykańska generacja Forda EcoSport była produkowana od 2003 do 2012 r. Znakiem rozpoznawczym 5-drzwiowego SUV-a była kanciasta sylwetka oraz zapasowe koło umieszczone na klapie bagażnika. W 2007 r. model doczekał się faceliftingu – zmieniono wygląd zderzaków i znacznie poszerzono reflektory.

Ford EcoSport II, który zadebiutował w 2012 r., jest już autem o nowocześniejszych, bardziej opływowych kształtach. W Europie jest oferowany m.in. z turbodoładowanym trzycylindrowym silnikiem EcoBoost 1.0 l, odznaczonym w 2017 r. nagrodą „The International Engine of the Year”. Liftingowi z 2017 r. model zawdzięcza atrakcyjny sześciokątny wlot powietrza oraz nową deskę rozdzielczą.

Ford EcoSport – dane techniczne

 • Ford EcoSport I – pojemność silników: 1,0–2,0 l; moc silników: 68–145 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b, automatyczne 4b;
 • Ford EcoSport II – pojemność silników: 1,0–1,5 l; moc silników: 90–125 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 4b i 6b.

Ford EcoSport – opinie kierowców

Miejski crossover Forda zbiera mieszane recenzje. Wśród głosów krytyki słychać niezadowolenie z wąskich siedzeń i niewielkiego bagażnika oraz nie najlepsze doświadczenia z prowadzenia auta, zwłaszcza na wyboistych drogach.

Z drugiej strony, entuzjaści zachwalają atrakcyjny sportowy design, zaawansowany technologicznie system informacyjno-rozrywkowy oraz opcję napędu na cztery koła. 

Według producenta model odznacza się niskim średnim zużyciem paliwa (5,8–6,5 l/100 km), ale według wielu recenzentów nie jest to wcale najsilniejsza strona Forda EcoSport.

Ford EcoSport - Wiadomości

 • Ford EcoSport już po liftingu

  Ford EcoSport już po liftingu

  Czwartek, 5 marca 2015 (14:45)
  Jedną z gwiazd genewskiego stoiska Forda był odświeżony model Ecosport. Co ciekawe, mniejszy brat Kugi doczekał się kuracji odmładzającej zanim jeszcze trafił na większość europejskich...
 • Zupełnie nowy model Forda. EcoSport

  Zupełnie nowy model Forda. EcoSport

  Piątek, 6 stycznia 2012 (00:12)
  Na rozpoczynającym się 7 stycznia salonie w... New Delhi Ford zaprezentuje zupełnie nowy "światowy" model.