Audi Q8

Wtorek, 6 grudnia 2022 (11:57)
Audi Q8 to samochód należący do klasy SUV Coupé. Produkowany jest przez niemiecką markę od 2018 roku. To sportowe wcielenie innego popularnego modelu, czyli Q7. Pojazd o nowoczesnej stylistyce nadwozia i dobrych parametrach technicznych ma z założenia trafiać w gust bardziej wymagających klientów.
Audi Q8 - najważniejsze informacje
Audi Q8 to luksusowy SUV coupe w gamie marki. /materiały prasowe

Audi Q8 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2018

Audi Q8 to samochód należący do klasy SUV Coupé. Produkowany jest przez niemiecką markę od 2018 roku. To sportowe wcielenie innego popularnego modelu, czyli Q7. Pojazd o nowoczesnej stylistyce nadwozia i dobrych parametrach technicznych ma z założenia trafiać w gust bardziej wymagających klientów.

Historia Audi Q8

Auto zostało po raz pierwsze zaprezentowane dealerom i klientom w czerwcu 2018 roku. W tym czasie Audi ogłosiło kilka innych premier modeli należących do różnych segmentów. Q8 miało wyróżniać się wnętrzem zbudowanym w większości z aluminium oraz nowoczesnym systemem nawigacji sterowanym za pomocą głosu. 

Już rok później, czyli w lipcu 2019 roku, producent pokazał kolejną odsłonę modelu, mianowicie Audi S Q8. Wersja miała mocniejszy od poprzednika silnik oraz dostępne dodatkowe opcje wyposażenia. Krótko po tej premierze pojawiła się w sprzedaży wersja RS Q8. To najmocniejszy SUV z rodziny Audi Sport. 

Audi Q8 – generacje

Pierwsza generacja Audi Q8 była odpowiedzią niemieckiego koncernu na pojawiające się w tym czasie SUV-y coupe. Ten model wydaje się dosyć podobny do innego pojazdu tej marki, czyli Q7. Natomiast Audi Q8 jest od niego krótsze, niższe, ale za to szersze. Znaki szczególne tego modelu to charakterystyczny grill z czarną obwódką oraz podłużne lampy. 

Audi SQ8 to odmiana SUVa z 8-cylindrową jednostką wysokoprężną z podwójnym doładowaniem. Tak skonstruowany silnik czyni z pojazdu jedną z najmocniejszych propozycji dostępnych w tym segmencie sprzedawanych na europejskim rynku.

Audi zachęcone pozytywnym odbiorem ich luksusowego SUVa wypuściło na rynek także wersję RS Q8. W tej grupie znajdują się zawsze modele o najmocniejszych silnikach i najbogatszym wyposażeniu. 

W 2020 roku pojawił się też elektryczny SUV, czyli Audi Q8 e-tron po liftingu. Mimo że elektryki tej klasy były dostępne już od 2018 roku, to dopiero odświeżona wersja mogła poszczycić się dużą pojemnością akumulatora oraz zadowalającym zasięgiem.

Audi Q8 – dane techniczne 

Q8 jest sprzedawane zarówno z silnikami benzynowymi, jak i z silnikiem Diesla. To 5-drzwiowy pojazd, przystosowany do przewozu 5 osób. Bagażnik ma maksymalną pojemność wynoszącą 1755 litrów.

Audi Q8 jest wyposażone w trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik z technologią mild hybrid. Moc w zależności od wersji może mieć od 286 do 435 KM. Pojazd ma automatyczną skrzynię biegów tiptronic quattro. 

Audi Q8 – opinie kierowców 

Auta należące do grupy Q8 są uważane za flagowe modele w klasie sportowych SUV-ów Coupé. Klienci doceniają nie tylko ich imponujące osiągi, lecz także unikalny wygląd pojazdów. Możliwość dopasowania odcienia zderzaków, nadkoli i progów do koloru karoserii sprawia, że samochód prezentuje się bardzo elegancko.

Audi Q8 cenione jest również za dobrą dynamikę jazdy. Audi Q8 w wersji 50 TDI, czyli z 3-litrowym silnikiem diesla, osiąga prędkość do 100 km/h poniżej 7 sekund.

Minusem jest z pewnością wysoka cena, jaką trzeba zapłacić nawet za podstawą wersję Q8.

Audi Q8 - Wiadomości

Audi Q8 - Zdjęcia