Wielkie mierzenie samochodów

Linijki w ruch – ponad milion samochodów, wyposażonych w „kratki”, zostanie poddanych weryfikacji przez okręgowe stacje kontroli pojazdów.

Warunek uzyskania odliczenia podatku VAT – odpowiednie wymiary.

Reklama

Aby uzyskać zaświadczenie VAT-2, uprawniające do odliczenia podatku od eksploatowanego paliwa, część osobowa musi być mniejsza niż część ładunkowa. Regulacje te dotyczą aut, zakupionych po 1 maja 2004 roku, czyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Wielkie mierzenie zacznie się już pojutrze. Ma ono położyć kres ciężarówkowej fikcji. Jednak już teraz można w to wątpić – szansę za zachowania prawa do odpisu podatku mają małe samochody z jednym rzędem siedzeń w części osobowej, a zatem te „najbardziej ciężarowe”. Jednak według szacunków, prawo do odliczeń zachowa nie więcej niż 10 procent z ponad miliona aut, wyposażonych w kratki.

Dzięki starym przepisom za ciężarówki uznawano w Polsce nie tylko samochody dostawcze, ale i limuzyny, i małe auta, które są w stanie przewieźć jedynie niewielki ładunek. Teraz liczba samochodów, które potencjalnie mogą stać się ciężarówkami, będzie ograniczona.

Salony samochodowe jednak nie spodziewają się drastycznego spadku zainteresowania, a to dlatego, że liczba chętnych do kupienia takich aut zmalała znacznie już po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Porozmawiaj na Forum.

Dowiedz się więcej na temat: VAT | odliczenia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama