Masz w aucie taki element? Jest ważny. Lepiej go nie ruszaj
Zapewne niejeden kierowca natrafił w swoim samochodzie na ten dziwny element. Najczęściej znajduje się on na podszybiu samochodu i ma kształt półokrągłej plastikowej „zaślepki”. Chociaż wydaje się niepozorny, w rzeczywistości pełni niezwykle ważną funkcję. Jaką? Sprawdźcie poniżej.
Niewielka, półokrągła "zaślepka" umiejscowiona na desce rozdzielczej samochodu to wbrew pozorom bardzo ważny element pojazdu. Zwykle znajduje się na podszybiu, najczęściej na jego środku, w niektórych autach montuje się je parami i wtedy są umieszczone po bokach. Chociaż z zewnątrz wygląda szalenie niepozornie, we wnętrzu skrywa aparaturę pomiarową.
Tajemniczy plastikowy punkcik jest bowiem czujnikiem nasłonecznienia. To właśnie on określa poziom nagrzewania wnętrza przez słońce, co jest przydatne do wydajnego kontrolowania klimatyzacji automatycznej - zarówno pod względem temperatury, jak i rozdziału powietrza.
Rozwiązanie stale monitoruje natężenie napromieniowania, dostarczając jednocześnie danych umożliwiających obsługę intensywności siły nawiewu oraz temperatury powietrza dozowanej przez układ wentylacyjny. Dzięki niemu w słoneczne dni, gdy promienie słoneczne intensywnie nagrzewają wnętrze, system zwiększy chłodzenie, utrzymując przyjemną atmosferę. W chłodną i pochmurną pogodę ograniczy natomiast dopływ zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych.
Nie czekaj do wiosny z wciśnięciem tego przycisku. Zaoszczędzisz u mechanika.
Chociaż ewentualne uszkodzenie czujnika nasłonecznienia nie spowoduje nagłej awarii klimatyzacji, warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy element nie jest np. zasłonięty przez przedmioty pozostawione w aucie. Czujniki nasłonecznienia miewają różne kształty i bywają montowane w różnych miejscach - czasem trudno dostrzec je na pierwszy rzut oka, a tym samym łatwo nieświadomie zasłonić je np. książką lub zdjęta bluzą.
Zakrycie czujnika nasłonecznienia może prowadzić do nieprawidłowego działania systemu klimatyzacji. Jeśli czujnik nie może prawidłowo ocenić poziomu nasłonecznienia, system może nieadekwatnie reagować na zmieniające się warunki, co skutkuje niekomfortową temperaturą wewnątrz pojazdu.
Ten przycisk zmienia wszystko. Nie każdy go używa.
Co jakiś czas należy się także upewniać, że powierzchnia elementu jest czysta, gdyż kurz i brud także mogą zakłócać jego działanie. Jeśli zauważymy, że wspomniana "zaślepka" nosi jakiekolwiek niepożądane ślady, powinniśmy ją przetrzeć - np. szmatką mikrofibry. Jeśli pomimo tego mamy wrażenie, że klimatyzacja w samochodzie nie działa prawidłowo, warto udać się do specjalisty. Większość serwisów samochodowych jest w stanie przeprowadzić diagnostykę wspomnianego systemu i przeprowadzić ewentualną wymianę urządzenia.