Objeżdżanie ronda prawym pasem. Za to nie dostaniesz mandatu

Korzystanie z prawego pasa na rondzie to klasyczna sytuacja, w której ścierają się przepisy i przyzwyczajenia kierowców. Niektórzy łamią prawo będąc święcie przekonanymi, że mają rację, bo nie rozumieją, że rondo różni się od zwykłego skrzyżowania.

Dla części kierowców to sprawa oczywista: prawy pas zajmują wtedy, gdy planują zjechać z ronda. Powołują się przy tym na konkretny przepis:
Art. 22 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym: 

Jeżeli więc ktoś nie planuje zjeżdżać na najbliższym zjeździe, nie powinien zajmować prawego pasa. 
Jednak ceniony ekspert w zakresie ruchu drogowego, Zbigniew Drexler, w podręczniku Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem, 2024, stwierdza jasno, że: 

Zjazd z ronda drugim zjazdem. Kiedy zmieniać pas?

Logiczne więc jest, że gdy wjeżdżając na rondo zamierzamy skręcić w pierwszą drogę wylotową, to zajmujemy prawy pas przed wjazdem na rondo. Ale jeżeli zamierzamy opuścić rondo drugim wylotem, to również możemy zająć prawy pas ruchu przed wjazdem na nie i pokonać je prawym pasem obwiedni. Trzeba tylko pamiętać wówczas o sygnalizacji tego zamiaru prawym kierunkowskazem, po minięciu pierwszego zjazdu.

Reklama

Czy można objechać całe rondo prawym pasem?

Przepisy nie określają, którym wylotem powinien opuścić rondo pojazd poruszający się prawym pasem obwiedni. Dopóki nie włączymy kierunkowskazu informującego o zmianie pasa czy zamiarze opuszczenia ronda, pozostali uczestnicy ruchu powinni mieć świadomość, że będziemy jechać obranym pasem - co może oznaczać nawet chęć objechania całego ronda i wyjazdu wylotem w kierunku, z którego na nie wjechaliśmy.

Jak prawidłowo objeżdżać rondo?

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że choć przepisy nie zabraniają objeżdżania ronda prawym pasem, nie jest to optymalne rozwiazanie. W ten sposób utrudniamy przejazd - blokujemy ruch na wlotach, bo gdybyśmy pokonywali rondo lewym, lub środkowym pasem, pojazdy na pozostałych wjazdach miałyby możliwość w tym samym czasie wjechać na rondo. 

Dlatego też nie zachęcamy, aby zamierzając opuścić rondo trzecim czy czwartym wylotem zajmować prawy pas juz przed wjazdem na rondo. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami takiego zachowania nie da się ocenić jako nieprawidłowe i sprzeczne z przepisami. Oczywiście przy założeniu, że przed skrzyżowaniem nie znajdują się znaki, które wymuszają inny sposób korzystania z poszczególnych pasów - np. wskazują, że do skrętu w lewo służy lewy pas, a prawym można pokonać rondo tylko skręcając w prawo, lub przejeżdżając je na wprost. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo | jazda po rondzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy