Dwa auta zmieniają pas w tym samym momencie. Który ma pierwszeństwo?

Podczas zmiany pasa ruchu często dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa, a w efekcie do kolizji. Tymczasem obowiązujące przepisy są stosunkowo proste. Co grozi za nieustąpienia pierwszeństwa podczas takiego manewru i jak wykonać go poprawnie?

Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

W ustawie Prawo o ruchu drogowym przepisy o zmianie pasa ruchu (oraz kierunku jazdy) są opisane w artykule 22. W pierwszym punkcie tegoż czytamy, że podczas zmiany pasa ruchu kierowca jest przede wszystkim zobowiązany zachować ostrożność. W punkcie czwartym z kolei znajdują się już informacje dotyczące samej zmiany ruchu i pierwszeństwa: 

Co to oznacza? Po prostu tyle, że kierowca, który chce zmienić pas ruchu musi ustąpić pojazdom znajdującym się na tym pasie ruchu, niezależnie od tego, czy pas znajduje się po jego lewej czy prawej stronie. A  jakie informacje zawierają ust. 4ai 4b? Dotyczą one przepisów tzw. zasady jazdy na zamek. Aby mogła ona zadziałać musi dojść do znacznego spowolnienia ruchu (a więc nie obowiązuje wtedy, gdy ruch odbywa się płynnie). 

Reklama

W ustawie czytamy, że "w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy." Jeśli do spowolnienia ruchu i zaniknięcia możliwości kontynuacji jazdy po danym pasie dochodzi na drodze trzypasmowej kierowca znajdujący się na środkowym pasie musi najpierw wpuścić jeden pojazd z prawej, a potem z lewej strony.

Zmiana pasa ruchu na drodze wielopasmowej

Dużo wątpliwości wywołuje zmiana pasa ruchu np. na drodze trzypasmowej. Tutaj zastosowanie ma zasada, że kierowca z lewego pasa, który chce wjechać na środkowy, musi najpierw upewnić się (i w razie czego ustąpić pierwszeństwa) kierowcy z prawego pasa, który chce wykonać ten sam manewr.

Oprócz ustąpienia pierwszeństwa, podczas zmiany pasa ruchu należy również:

  • Włączyć odpowiedni kierunkowskaz, aby zasygnalizować innym uczestnikom ruchu drogowego swoje zamiary.
  • Dokonać płynnej zmiany pasa, nie utrudniając jazdy innym pojazdom.
  • Zachować bezpieczną odległość od innych pojazdów.
  • Zwrócić szczególną uwagę na pojazdy poruszające się w martwym polu.

Mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Za nieuwagę podczas manewru zmiany pasa ruchu można słono zapłacić. Wszystko zależy od tego, czy nasz manewr nie spowoduje kolizji - jeśli tak, to nasz portfel mocno schudnie. Za samo wymuszenie pierwszeństwa kierowca otrzyma 2500 zł mandatu i 5 punktów karnych; za wymuszenie pierwszeństwa, które doprowadzi do kolizji, kierowca otrzymuje  2500 zł mandatu i 5 punktów karnych, a  także dodatkowo (za spowodowanie samej kolizji) mandat w wysokości 1500 zł i 6 punktów karnych. Jeśli zaś policja stwierdzi, że kierowca w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego i spowodował zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu.

Przy zmianie pasa ruchu, poza przepisami, warto też kierować się kulturą i uprzejmością oraz aktualną sytuacją drogową. Wtedy sytuacji niebezpiecznych z pewnością będzie mniej. A jak widać wyżej - nieuwaga sporo kosztuje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy