Czy można legalnie wyprzedzić traktor na ciągłej linii? Jest jedna furtka
Mało rzeczy tak irytuje na drodze, jak konieczność wleczenia się za powolnie jadącym traktorem. Wielu kierowców stara się go wtedy jak najszybciej wyprzedzić, nie zważając na ciągłą linię. Część z nich zapewne czuje się nawet usprawiedliwionych w takiej sytuacji. Ale co mówią przepisy na temat wyprzedzania traktora na ciągłej linii?
Spis treści:
Chcąc wyjaśnić kwestie przepisów dotyczących traktorów rolniczych, musimy zaznaczyć najpierw, że wbrew pozorom, nie są to pojazdy wolnobieżne. Dlaczego?
Co różni pojazd wolnobieżny od traktora?
Według Kodeksu drogowego pojazdy wolnobieżne to między innymi samojezdne maszyny używane w rolnictwie, budownictwie czy leśnictwie. Co ciekawe, wbrew intuicji, pod taką definicję nie podpadają ciągniki:
Pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.
Dla traktorów przygotowano osobny punkt ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych
Z punktu widzenia kierowcy samochodu osobowego, takie rozróżnienie nie ma większego znaczenia. Pojazdy rolnicze czy leśne znacząco utrudniają ruch i nikt nie ma ochoty jechać za nimi z prędkością 20 km/h. Czy jednak można wyprzedzić pojazd wolnobieżny na ciągłej linii?
Czy dozwolone jest wyprzenie ciągnika na ciągłej linii?
Wyjaśnijmy najpierw, że ciągła linia to nie zakaz wyprzedzania. Jedno i drugie to zupełnie różne znaki drogowe. Linia ciągła nie pozwala tylko na przekraczanie jej. W praktyce rzeczywiście nie możemy wtedy wyprzedzić na przykład innego samochodu, ale jeśli pojazd przed nami zjedzie częściowo na pobocze i zrobi odpowiednio dużo miejsca, to wyprzedzanie jak najbardziej jest możliwe.
Jeśli jednak tego nie zrobimy, to nie wolno przejechać za linię ciągłą. W przepisach nie ma żadnych wyjątków jeśli chodzi o wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych czy ciągników rolniczych. Jeśli więc mamy pecha i trafimy na ciągnik czy innego "zawalidrogę" na krętej, wąskiej drodze, na której wymalowano linię ciągłą, musimy podróżować w tempie narzuconym przez pojazd wolnobieżny. I nie ma znaczenia, że czasem będzie to wiele kilometrów.
Przy okazji warto przypomnieć jeszcze zapisy Prawa o ruchu drogowym, określające sytuacje, w których wyprzedzanie jest całkowicie zabronione:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Przepisy nie przewidują wyjątków od tych zasad. W innym wypadku kierowca popełnia wykroczenie, za które grozi mandat.
Ile wynosi mandat za wyprzedzanie ciągnika na ciągłej linii?
Jeżeli pomimo zakazu zdecydujecie się przekroczyć linię ciągłą i wyprzedzić traktor lub pojazd wolnobieżny, musicie liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł oraz z 5 punktami karnymi. To w sytuacji optymistycznej, kiedy przy okazji nie złamaliście żadnych innych przepisów.
Jeśli jednak ciągła linia została wymalowana na drodze objętej zakazem wyprzedzania ustanowionym przez znaki pionowe, wówczas kwota mandatu rośnie do 1000 zł. Dodatkowo kierowca otrzymuje aż 15 punktów karnych.