Policjant wziął cię na radar. Z jakiej odległości mierzy prędkość?

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Widzisz kontrolę drogówki przy drodze i zastanawiasz się, czy już cię namierzyli? Policyjne radary mają swoje możliwości i ograniczenia. Zresztą słowo "radary” jest tu nieco na wyrost, na naszych drogach działa o wiele więcej laserowych mierników prędkości. Z jakiej odległości mierzą prędkość urządzenia policyjne? To zależy które.

Z jakiej odległości policyjne radary mierzą prędkość?
Z jakiej odległości policyjne radary mierzą prędkość? News Lubuski/East NewsEast News

Policja dysponuje kilkoma rodzajami urządzeń do pomiarów prędkości. Nie wszystkie są radarami, choć powszechnie tak je nazywamy. Skutek jest jednak ten sam: pomiar, a przy stwierdzeniu przekroczenia dozwolonej prędkości - mandat i punkty karne. Czy kierowca jest w stanie zwolnić na widok patrolu na tyle, by uniknąć kary?

Z jakiej odległości mierzy prędkość radar ręczny?  

Choć często uważamy, że drogówka "suszy" za pomocą radaru, takich urządzeń jest w użyciu coraz mniej. Wypierane są przez inne, nowocześniejsze i dokładniejsze. Mimo to wciąż w użyciu jest około 24 tego typu mierników prędkości, trzeba więc mieć niesamowite "szczęście", żeby na nie wpaść. Radary ręczne mierzą odległość najszybszego lub największego pojazdu w grupie i działają z odległości 800 metrów, przy założeniu, że auta poruszają się z prędkością około 100 km/h. Ilość przestarzałych “suszarek" na wyposażeniu policji będzie sukcesywnie maleć.

Laserowe mierniki prędkości: większa skuteczność i kontrowersje 

Laserowe mierniki prędkości, którymi posługuje się polska policja to dwa typy urządzeń: TruSpeed i LTI UltraLyte. Tych ostatnich jest na naszych drogach 10 razy więcej niż pierwszych. Wiązka laserowa wyłapuje auto dwukrotnie i na podstawie czasu i odległości oblicza prędkość. Brzmi to skomplikowanie, ale urządzenie potrzebuje na wykonanie pomiaru zaledwie 0,3 sekundy. Laserowy miernik LTI UltraLyte mierzy prędkość z odległości 1200 m. Kierowca, który jedzie za szybko, nie ma szans, aby wypatrzyć kontrolę drogową i zwolnić. Urządzenie jest dość dokładne, ma jednak swoje wady, gdyż przy takich odległościach może dojść do pomylenia pojazdu. Dlatego te mierniki wyposażone są w lunety. Policja zaznacza, że używania laserowych mierników prędkości nie ma na celu karania kierowców, lecz zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

Laserowe mierniki z kamerami - z jakiej odległości mierzą prędkość? 

Tego typu urządzeń jest na naszych drogach coraz więcej, bo niemal 1000 sztuk. Laserowe mierniki prędkości z kamerami nie tylko mierzą prędkość, ale rejestrują również obraz. Ma to rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, który pojazd złamał przepisy. Urządzenie wykonuje około 35 klatek filmu na sekundę, które można drukować w formie zdjęć. Laserowymi miernikami z kamerami policjanci mierzą prędkość z odległości 1200 metrów, a więc takiej samej, jak przyrządy tej samej kategorii bez kamer.

Wideorejestratory: ważna stała odległość od pojazdu policyjnego 

W wideorejestratory najczęściej wyposażone są policyjne pojazdy marki BMW. Aby złapać kierowcę na gorącym uczynku, muszą one znajdować się w stałej od niego odległości. Zazwyczaj jest to około 100 metrów, a pomiar dokonywany jest na odcinku minimum 50 m. Te urządzenia budzą wiele kontrowersji, ponieważ nie mierzą prędkości, z jaką porusza się kierowca, a szybkość radiowozu. Niemniej jednak są one dopuszczone do użytku, a na naszych drogach działa ich ponad 300.

Pod prąd trasą szybkiego ruchu. Niebezpieczny rajd zakończony dozoremPolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas