Jak przedłużyć życie DPF-u

Wymiana filtra cząstek stałych może kosztować kilka tysięcy złotych, jego regeneracja – kilkaset. Wydatków można jednak uniknąć, a przynajmniej odłożyć je w czasie.

DPF jest gęstym sitem, które wyłapuje rakotwórcze cząstki sadzy zawarte w spalinach. To dzięki ich stosowaniu diesle przestały tak dymić jak kiedyś.

Teoretycznie taki filtr powinien działać niezauważalnie. Tzw. mokre filtry wymagają jedynie pilnowania poziomu specjalnego dodatku do paliwa, w suchych DPF-ach nawet to nie jest konieczne.

Niestety, nie jest tak różowo. Bardzo często filtry cząstek stałych z uwagi na duże nagromadzenie sadzy ulegają zatkaniu. W takiej sytuacji pozostaje kilka wyjść - od wykonania procedury regeneracji w serwisie (za około 300-500 zł), przez zakup części regenerowanej (około 600 zł), po kupno nowego filtra, który może kosztować od 1,5 do ponad 10 tys. zł.

Reklama

Aby możliwie długo chronić się przed kłopotami, należy przede wszystkim dążyć do ograniczenia emisji sadzy (widocznego dymienia na czarno). Można to uzyskać zarówno odpowiednio eksploatując auto, jak i stosując odpowiednią technikę jazdy.

Poniżej szczegółowa lista tego, co robić i czego nie robić wraz z ocenami, jak to wpływa na żywotność DPF-u: 1 - wpływ minimalny; 2 - wpływ mały; 3 - wpływ umiarkowany; 4 - wpływ duży; 5 - wpływ bardzo duży.

STOSUJ ODPOWIEDNI OLEJ

Używanie zwykłego oleju do diesli na dłuższą metę przyczyni się do uszkodzenia filtra DPF. Aby temu zapobiec, należy stosować produkty, które po spaleniu tworzą niewielkie ilości sadzy. Można je rozpoznać po oznaczeniach na opakowaniu typu LowSAPS, DPF, Emmision System Protection lub klasie C wg klasyfikacji ACEA.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 3/5

DBAJ O STAN WTRYSKIWACZY

Tolerowanie niesprawności wtryskiwaczy jest niekorzystne z wielu powodów, znacznie przyspieszone zużycie filtra cząstek jest jednym z nich. Niewłaściwe dawkowanie i rozpylenie paliwa w cylindrze powoduje zwiększenie dymienia - innymi słowy podniesienie emisji sadzy. A ta szybciej zapcha filtr.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 5/5

NIE TOLERUJ USZKODZEŃ TURBO

Jednym z najczęstszych objawów zużycia turbosprężarki jest przedostawanie się oleju silnikowego do układu dolotowego i wydechowego. Jego spalanie wybitnie nie służy trwałości filtra cząstek stałych. W ogóle większość niesprawności układu dolotowego (od prostych nieszczelności na przewodach po awarie turbo) powoduje zwiększenie zadymienia spalin. W razie wykrycia tego typu usterek nie ma co zwlekać z naprawami - objawy same nie ustąpią, a uda się zaoszczędzić nie tylko na naprawie DPF.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 4/5

ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZAWÓR EGR

W założeniu EGR ma sprzyjać ekologii - w pewnych warunkach kieruje część spalin z powrotem do przewodu dolotowego, co redukuje emisję tlenków azotu. W praktyce zawory recyrkulacji są nietrwałe, blokują się w jednej pozycji. Powoduje to zwiększenie dymienia przez silnik i w konsekwencji przyspieszone zapchanie filtra cząstek. W razie objawów usterki zawór EGR należy przeczyścić.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 3/5

NIE TANKUJ PODEJRZANEGO PALIWA

Skład spalin - w tym zawartość sadzy - zależy oczywiście od składu paliwa. W przypadku aut z DPF szczególnie ważne, by spełniało one wszystkie normy, także te dotyczące dopuszczalnej zawartości siarki. W autach z tzw. mokrym filtrem cząstek (wymagającym stosowania specjalnego dodatku do jego oczyszczania) dobrze jest tankować do pełna - ułatwia to poprawne dozowanie płynu w trakcie regeneracji filtra.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 3/5

WYKONAJ PROCEDURĘ OCZYSZCZANIA DO KOŃCA

W samochodach z suchym filtrem DPF oczyszczanie filtra dokonuje się poprzez zwiększenie dawek paliwa, co w konsekwencji podnosi temperaturę spalin, które wypalają sadzę. Procedura ta zajmuje trochę czasu i wymaga jazdy z dość dużą prędkością. Jeżeli zostanie ona kilkakrotnie zainicjowana, ale z uwagi na zmianę warunków drogowych nie zostanie doprowadzona do końca, może dojść do zanieczyszczenia filtra w takim stopniu, że w najlepszym razie konieczne będzie jego oczyszczenie w serwisie. W dodatku niespalone, nadmiarowe paliwo rozcieńcza olej silnikowy.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 4/5

PRZEJEDŹ SIĘ TRASĄ SZYBKIEGO RUCHU

Problemy z filtrem dotykają zwykle aut, które jeżdżą po mieście. Gdy auto regularnie jeździ w trasy, zwykle nie ma problemów z właściwą regeneracją DPF. Dlatego opłaca się po kilku dniach nieprzerwanej jazdy korkach znaleźć chwilę, by przejechać choćby kilkanaście kilometrów drogą szybkiego ruchu i "przedmuchać" filtr.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 5/5

ZADBAJ O KONDYCJĘ SILNIKA

Oczyszczenie czy nawet wymiana filtra cząstek stałych nie wystarczy na długo, gdy ogólna kondycja silnika jest już kiepska. Spalanie oleju, kłopoty z kompresją, rozmaite nieszczelności podnoszą dymienie i błyskawicznie zatykają DPF. Z drugiej strony, w takiej sytuacji w ogóle warto zastanowić się nad opłacalnością dalszej eksploatacji auta.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 4/5

WYMIENIAJ FILTR POWIETRZA

Niedrożny filtr ma ograniczony przepływ powietrza, co może powodować problemy z odpowiednim spalaniem powietrza. Prowadzi to oczywiście do zwiększenia dymienia. Regularne wymiany filtrów przy każdym przeglądzie, choć nie podnoszą znacząco kosztów użytkowania auta, są mimo to często zaniedbywane.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 3/5

NIE PRZYSPIESZAJ GWAŁTOWNIE Z NISKICH OBROTÓW

Gwałtowne, mocne wciśnięcie gazu przy niskich obrotach powoduje krótkotrwałe, ale obfite dymienie - chyba każdy widział starsze diesla, który przy zdecydowanym przyspieszaniu zostawiały za sobą czarną chmurę. W nowszych autach tej chmury nie widać - właśnie dlatego, że została pochłonięta przez filtr cząstek stałych. Oczywiście ta sadza pozostała w DPF i będzie wymagać wypalenia. Jednak gdy takie nagłe przyspieszanie zdarza się często - sadzy robi się zbyt dużo.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ 3/5

UNIKAJ TUNINGU

Dzięki stosunkowo przystępnym cenom chiptuning jest dość popularny. Jednak często korekty dawek wtryskiwanego paliwa dobrane są niepoprawnie, a to powoduje kłopoty z poprawnym spalaniem. To kolejny czynnik, który powoduje zwiększone dymienie i zatykanie filtra DPF.

WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ: 3/5

Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcia: archiwum; "Motor" 38/2017

Filtry sadzy także do silników benzynowych – WIADOMOŚCI

Świece żarowe w dieslach: rodzaje, problemy, wymiana, koszty – PORADY

Typowe usterki najpopularniejszych silników Diesla – EKSPLOATACJA

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy