Najlepiej zużyć do...
Niektóre płyny eksploatacyjne i części tylko przez pewien okres zachowują przydatność.
Zalecenia dotyczące "przydatności" danego produktu są traktowane poważnie głównie w przypadku żywności. Tymczasem warto brać je pod uwagę również jeśli chodzi o części samochodowe, elementy wyposażenia i płyny eksploatacyjne. Dotyczy to zwłaszcza drogich podzespołów, takich jak opony czy zbiornik LPG. W obu przypadkach po upływie 10 lat nie powinno się już ich eksploatować. Warto też zapoznać się z zalecanymi przez producenta warunkami przechowywania, co w przypadku np. filtrów czy płynu hamulcowego ma duże znaczenie.
Substancja do uszczelniania przebitej opony umieszczona jest w spreju, który po upływie okresu przydatności może nie zadziałać.
Ze względu na trwałość środków myjących, płyn do spryskiwania szyb w większości przypadków posiada określony termin, po którym może słabiej działać.
Poduszki powinny być wymieniane lub sprawdzane (np. co 10 lat w Nissanie). Ale np. Skoda zapewnia o ich dożywotniej sprawności.
Okres przydatności oleju zależy od producenta. Najczęściej jest to 3-5 lat od daty produkcji. Niektórzy (np. Castrol) zalecają zużyć olej po roku od otwarcia.
Nawet po otwarciu, szczelnie zakręcony płyn nie powinien chłonąć wilgoci (wtedy traci właściwości). Jednak wielu producentów określa jego trwałość.
Jako nowe traktowane są opony nie starsze niż 5 lat. Po upływie 10 lat ogumienie nie powinno być montowane.
Samo urządzenie nie posiada okresu przydatności, jednak warto wiedzieć, że środek gaśniczy ważny jest 3-5 lat. Po tym czasie może nie spełniać swojego zadania.
Okres przydatności zależy głównie od warunków przechowywania. W warsztacie/sklepie filtry nie powinny leżeć dłużej niż 2 lata.
Okres przydatności apteczki wyznacza termin ważności znajdujących się wewnątrz środków opatrunkowych.
Ze względu na proces starzenia się gumy, zarówno paski rozrządu jak i osprzętu silnika powinny być zamontowane do auta przed upływem 3 lat od daty produkcji.
Butla gazowa może być używana przez 10 lat od daty produkcji. Po tym czasie należy ją ponownie zalegalizować lub wymienić.
Niektórzy producenci (np. Total) nie określają okresu przydatności płynu. Jednak większość firm podaje termin, przed którym preparat należy zużyć.
Tekst i zdjęcia: Paweł Tyszko