Tychy. Ford stop!

Tyska fabryka Fiata, gdzie na zlecenie koncernu Forda produkowany jest także ford ka, na siedem najbliższych tygodni znacząco ograniczy produkcję tego modelu. Ponad 700 pracowników fabryki będzie w tym czasie na tzw. postojowym, otrzymując 85 proc. pensji.

Rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar zastrzegł, że decyzja o ograniczeniu produkcji leży po stronie Forda; produkcja fiatów odbywa się na dotychczasowym poziomie.

"Czasowe ograniczenie produkcji forda ka w Tychach wynika m.in. z konieczności wprowadzenia zmian w silnikach benzynowych oraz diesel, tak aby spełniały nowe normy emisji spalin, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r." - wyjaśniła rzeczniczka Forda w Polsce Monika Dobrolubow -Stefaniak.

"Jest to również spowodowane chęcią wprowadzenia zmian w wyposażeniu standardowym oraz opcjonalnym dla samochodów z tzw. nowego roku modelowego forda ka" - dodała.

Reklama

Ograniczanie produkcji rozpoczęło się w poniedziałek. Zgodnie z założeniami, na przełomie października i listopada produkcja forda ka w Tychach wróci do wcześniejszego poziomu ok. 500 aut na dobę.

W tym roku, do końca sierpnia, tyska fabryka notuje rekordową produkcję, głównie dzięki fiatom panda i 500. W ciągu ośmiu miesięcy w zakładzie wyprodukowano w sumie ponad 383 tys. aut, czyli ok. 3 tys. więcej niż w tym samym czasie zeszłego, rekordowego w historii fabryki roku. W całym 2010 r. plan Fiat Auto Poland zakłada wyprodukowanie ponad 500 tys. samochodów.

"Obserwujemy koniunkturę na rynkach motoryzacyjnych, dostosowując do niej nasz poziom produkcji. Dotychczasowe wyniki są bardzo dobre. Gdyby jednak doszło do niespodzianek na rynkach zagranicznych, kierownictwo zakładu będzie podejmować decyzje, elastycznie dostosowując poziom produkcji do wielkości zamówień. Jeśli problemy się pojawią, to rozwiążemy je bez zwolnień, znajdując rozwiązanie ze związkami zawodowymi" - ocenił Cieślar.

Na przełomie sierpnia i września w końcową fazę wkroczyły również przygotowania do produkcji w Tychach nowej lancii ypsilon. Wkrótce z linii produkcyjnej zjadą pierwsze, próbne egzemplarze tego modelu. Seryjna produkcja ruszy w pierwszym kwartale 2011 r.

Oprócz tego nadal będzie produkowany fiat 500, panda (co najmniej do końca 2011 r.), abarth 500 i ford ka.

FAP zatrudnia ok. 6,5 tys. osób. Wraz z pracownikami spółek kooperujących, na terenie tyskiej fabryki pracuje ok. 13 tys. osób.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: fabryka | auto | Tychy | fabryka fiata | Fiat | Ford | Ford Ka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy