Subaru XV

Subaru XV, występujące od 2022 roku jako Subaru Crosstrek, to kompaktowy crossover, który do tej pory doczekał się dwóch generacji. 
Subaru XV - najważniejsze informacje
Subaru XV /materiały prasowe

Subaru XV - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2011

Subaru XV, występujące od 2022 roku jako Subaru Crosstrek, to kompaktowy crossover, który do tej pory doczekał się dwóch generacji. 

Historia Subaru XV 

Subaru XV został zapowiedziany w 2011 roku w Szanghaju jako wersja pięciodrzwiowego modelu Impreza w wersji hatchback z podniesionym zawieszeniem. Ostatecznie model XV został zaprezentowany w tym samym roku we Frankfurcie. W 2012 roku rozpoczęła się jego produkcja i sprzedaż. 

Na rynku północnoamerykańskim od samego początku był znany jako Subaru XV Crosstrek. 

Począwszy od 2015 roku modele trafiające na ten rynek znane są jako Subaru Crosstrek, w 2022 roku zmiana ta objęła natomiast wszystkie produkowane modele.

Subaru XV – generacje

Pierwsza generacja Subaru XV była produkowana w latach 2011–2017. W 2014 roku doczekała się natomiast liftingu oraz wymiany zawieszenia. W Subaru XV I umieszczano silniki benzynowe 1.6i oraz 2.0i lub silnik diesla 2.0. Wszystkie pojazdy miały także napęd na cztery koła i 5 lub 6-biegowe skrzynie manualne. Japoński producent oferował przy tym trzy wersje wyposażenia. 

W 2017 roku w Genewie zaprezentowano drugą generację Subaru XV. Tym razem pojazd oparto o Subaru Global Platform – podobnie jak pozostałe modele nowej generacji oferowane przez producenta. Postawiono również na automatyczną skrzynię biegów lineatronic i napęd na obie osie z dodatkowym trybem wspomagającym jazdę w terenie. Produkcja drugiej generacji ma zakończyć się w 2023 roku.

Trzecia generacja Subaru XV, znana jako Subaru Crosstrek, została zapowiedziana w sierpniu 2022 roku w Japonii.

Subaru XV – dane techniczne

Subaru XV II generacji występuje w wersji z silnikiem benzynowym: 
  • 1,6, 
  • 2,0 
  • 2,5 litra (w tym z napędem hybrydowym e-Boxer H4 mild hybrid)
Wykorzystywana jest automatyczna skrzynia biegów Hybrid Lineartronic CVT oraz napęd na 4 koła. 

Subaru XV – opinie kierowców

Dużą zaletą modelu jest uniwersalność, stosunkowo niskie koszty eksploatacji i bezawaryjność. Często zgłaszanym problemem jest niedostateczne wyciszenie, w starszych generacjach nie najlepszą sławą cieszył się układ elektryczny.

Subaru XV - Wiadomości