Subaru WRX STI

Wtorek, 5 września 2023 (10:55) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (16:08)
Subaru WRX STI to najmocniejsza wersja sportowego sedana japońskiego producenta. Wyodrębniono ją od popularnej Imprezy. Nazwa modelu dokładnie opisuje jego charakter. WRX to skrót od „World Rally Experimental”, który nawiązuje do sportowych korzeni samochodu, a STI oznacza „Subaru Tecnica International”, czyli nazwę jednostki przygotowującej auta marki do udziału w rajdach.
Subaru WRX STI - najważniejsze informacje
Subaru WRX STI to najmocniejsza wersja sportowego sedana japońskiej marki. /materiały prasowe

Subaru WRX STI - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2014

Subaru WRX STI – historia

Auto zostało zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 2014 r. Otrzymało ono mocniejszy silnik z turbodoładowaniem. Względem bazowego Subaru WRX zmieniono też wygląd, hamulce czy nastawy zawieszenia. W 2017 r. auto (w nieseryjnej wersji Type RA NBR Special) zostało okrzyknięte najszybszym sedanem – pokonało bowiem słynny tor Nurburgring w czasie 6 minut i 57,5 sekundy. 

W 2017 r. model przeszedł facelifting. Wraz z nadejściem drugiej generacji Subaru WRX ogłoszono, że nie będzie ona dostępna w wersji STI. Na razie nie ma konkretnych planów wdrożenia jej produkcji i sprzedaży.

Subaru WRX STI – generacje

Pierwsza generacja Subaru WRX STI (2014-2021) powstała po wyodrębnieniu tego modelu ze słynnego Subaru Impreza. Była wypuszczona na rynek jednocześnie z modelem WRX. Auto otrzymało 4-cylindrowy silnik EJ257 i napęd na cztery koła. Samochód miał drapieżną, sportową sylwetkę i bardzo duże możliwości. Było dostępne w charakterystycznym dla marki Subaru niebieskim kolorze, ale bez złotych felg.

W 2017 r. auto przeszło facelifting obejmujący niewielkie zmiany wyglądu nadwozia. Udoskonalono też m.in. hamulce i układ sterowniczy.

Subaru WRX STI – dane techniczne

Subaru WRX STI był dostępny z 2,5-litrowym, 300-konnym silnikiem typu bokser z turbosprężarką. Auto we wszystkich wersjach miało napęd na 4 koła oraz manualną, 6-biegową przekładnię. Prędkość maksymalna wynosiła 255 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zaledwie 5,2 s.

Subaru WRX STI – opinie o modelu

Subaru WRX STI to niewątpliwie model kultowy, kontynuujący sportowe tradycje marki. Stanowi gratkę dla miłośników dynamicznej jazdy i mocnych wrażeń na drodze. Użytkownicy cenią go za mocny silnik i układ jezdny. Nie bez znaczenia jest także jego unikalna sportowa stylistyka. Właściciele Subaru WRX STI muszą się jednak liczyć ze sporym ryzykiem usterek oraz dość wysokimi kosztami utrzymania tego samochodu. 

Subaru WRX STI - Wiadomości