Renault Kadjar

Kadjar to kompaktowy samochód osobowy francuskiego producenta znanego z niedrogich pojazdów. Na drogach pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku i do dziś jest jednym z bardziej popularnych modeli segmentu C (niższej średniej klasy samochodów osobowych).
Renault Kadjar - najważniejsze informacje
Renault chciało podkreślić nazwą, że Kadjar to zwinny i zwrotny SUV typu crossover. /materiały prasowe

Renault Kadjar - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2015

Kadjar to kompaktowy samochód osobowy francuskiego producenta znanego z niedrogich pojazdów. Na drogach pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku i do dziś jest jednym z bardziej popularnych modeli segmentu C (niższej średniej klasy samochodów osobowych).

Historia Renault Kadjar

Renault Kadjar zadebiutował w 2015 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Powstał we współpracy z japońskim koncernem Nissan i jest zbudowany na bazie płyty podłogowej CMF Nissana Qashqai. 

Jego nazwa to połączenie cząstek „kad” (od słowa „quad”) i „jar” (od „agile” oraz „jailir”). Renault, nadając ją, chciało podkreślić, że Kadjar to zwinny i zwrotny SUV typu crossover.

Kadjar w ofercie Renault zastąpił pierwszą generację modelu Koleos – wcześniej jedynego kompaktowego crossovera w tym segmencie w gamie francuskiego producenta. 

Obecna, druga generacja Koleosa plasuje się w wyższym segmencie, więc Kadjar wypełnił po nim lukę. 

W 2018 roku Renault zaprezentowało odświeżoną wersję Kadjara po liftingu. Ten model, mimo niemal dekady na rynku, nie doczekał się drugiej generacji.

Renault Kadjar – generacje

Pierwsza generacja modelu Renault Kadjar to crossover SUV segmentu C z pięcioma drzwiami i pięcioma miejscami siedzącymi. To typowy przedstawiciel tej grupy pojazdów – o standardowym wyposażeniu i niezbyt oryginalnej stylistyce. Jego wymiary to 4,4 m długości, 1,84 m szerokości oraz 1,6 m wysokości. Model odznacza się pojemnym bagażnikiem mieszczącym załadunek do 472 l. W pierwszej generacji klienci mieli do wyboru Kadjara w kilku wersjach silnikowych. Dostępne były one z manualnymi i automatycznymi skrzyniami biegów o 6 przełożeniach. W wersji 1,6 dCi producent zastosował napęd na cztery koła.

Facelifting Kadjara z 2018 roku polegał przede wszystkim na wymianie jednostek napędowych. Klientom udostępniono model z dwoma wariantami silnika benzynowego 1,3 TCe (odpowiednio 140 i 159 KM) oraz wysokoprężne 1m5 i 1,7 Blue dCi (115 i 150 KM). Zmiany wizualne były kosmetyczne i polegały przede wszystkim na unowocześnieniu przedniego zderzaka, reflektorów przednich oraz konsoli środkowej i systemu multimedialnego we wnętrzu pojazdu.

Renault Kadjar – dane techniczne

  • Renault Kadjar pierwszej generacji przed liftingiem był oferowany z dwoma jednostkami benzynowymi: 1,3 turbodoładowanym o mocy 130 KM, a także 1,6 TCe Energy generującym 163 KM. W ofercie pojawiły się też dwa silniki wysokoprężne: 1,5 dCi o mocy 110 KM oraz 1,6 dCi (130 KM).
  • Renault Kadjar po liftingu w 2018 roku wymienił powyższe jednostki na bardziej ekonomiczne silniki o lepszych osiągach. W wersjach benzynowych są dostępne dwa warianty silników benzynowych 1,5 TCe generujące 140 lub 159 KM. Z jednostek wysokoprężnych można wybrać silniki 1,5 Blue dCi (115 KM) oraz 1,7 dCi (150 KM). W aktualnej ofercie Renault są dostępne tylko poszczególne z tych wersji silnikowych.

Renault Kadjar – opinie kierowców

Renault Kadjar to przykład dobrego stosunku jakości do ceny. Jego najdroższa wersja 4×4 kosztuje do 130 tys. zł. Kierowcy cenią to auto za komfort jazdy i ekonomiczne spalanie. Wśród minusów tego modelu wymienia się niezbyt precyzyjną skrzynię biegów, a także fabryczne niedoróbki, np. niedomalowane elementy karoserii.

Renault Kadjar - Wiadomości