Opel Karl

Środa, 9 sierpnia 2023 (12:05) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (13:28)
Opel Karl to niewielki samochód z segmentu A i zarazem bezpośredni następca Opla Agili, którego produkcja zakończyła się w 2014 roku. Wtedy też pojawiła się pierwsza generacja modelu Karl – auta o długości jedynie 367 cm, dedykowanego osobom poszukującym samochodu głównie do jazdy miejskiej na krótkich odcinkach.
Opel Karl - najważniejsze informacje
Opel Karl, pod inną nazwą, cieszył się dużą popularnością w Wietnamie. /materiały prasowe

Opel Karl - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2015

  • Zakończenie produkcji:

    2019

Opel Karl. Historia modelu

Pierwsze wzmianki o modelu Karl pojawiły się w 2014 roku. Koncern przedstawiał wówczas swój nowy samochód jako najmniejsze i najzwinniejsze auto w ofercie, a przy tym także zdecydowanie najtańsze. 

Prawdziwa prezentacja odbyła się jednak rok później na salonie samochodowym w Genewie. Wtedy też zaczęły spływać pierwsze zamówienia i dostawy.

Auto było wyprodukowane przez koncern GM, w skład którego wchodziła nie tylko marka Opel, lecz także Chevrolet (i wiele innych). Z tego też powodu pojazd mógł być sprzedawany na kilku rynkach – w Europie jako Opel Karl, a w USA jako Chevrolet Spark, w Wielkiej Brytanii natomiast jako Vauxhall Viva.

Opel Karl charakteryzował się dość stonowaną, lecz także atrakcyjną stylistyką znaną z innych pojazdów z tego samego rocznika. Występował wyłącznie w jednej wersji nadwozia. Był to 5-drzwiowy hatchback, który dzięki minimalnym wymiarom zewnętrznym doskonale pasował do miejskiego zgiełku. 

Z kolei dzięki niskiej masie własnej, rzędu 940-1020 kg (zależnie od wariantu), cechował się także bardzo niewielkim spalaniem, szczególnie istotnym dla europejskich klientów. Mikroskopijne wymiary zewnętrzne nie miały odzwierciedlenia w mniejszym bezpieczeństwie jazdy –w teście Euro NCAP Karl osiągnął aż 4 na 5 gwiazdek. Model miał rywalizować z Fiatem Pandą, Peugeotem 108 czy Toyotą Aygo.

Opel Karl – generacje

Opel Karl był oferowany na rynku wyłącznie w jednej generacji (2015-2019) i nie doczekał się bezpośredniego następcy. Wynikało to w głównej mierze z mizernych wyników sprzedażowych, które sprawiły, że auto zostało wycofane. Przez raptem czteroletni okres produkcji samochód doczekał się jednak liftingu. Ten nastąpił w 2016 roku, czyli rok po jego wprowadzeniu na rynek. 

Nie był to jednak dosłowny facelifting, a wprowadzenie do oferty modelu Opel Karl Rocks. 

Od swojego pierwowzoru był on nieco wyższy, w efekcie czego zaczął przypominać zyskujące na popularności nadwozia typu crossover. Rezultat ten wzmocniły plastikowe nadkola oraz niemalowane zderzaki z tyłu i z przodu, relingi dachowe oraz nieco inna klapa bagażnika. Pozycję zmieniła także tablica rejestracyjna. W standardowym modelu znajdowała się na tylnym zderzaku, podczas gdy w Rocks – na pokrywie bagażnika. Auto było oferowane w trzech wersjach wyposażeniowych, lecz standardowa również nie należała do ubogich.

Opel Karl – dane techniczne

  • Pierwsza generacja Opla Karla (2015-2019) – pojemność silników: 1,0 l; moc silników: 75 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b.

Opel Karl – ciekawostki

Opel Karl został wycofany z rynku w 2019 roku, lecz data ta wcale nie oznaczała końca jego produkcji. Wręcz przeciwnie. Tego samego roku Opel Karl pojawił się w Wietnamie jako rodzimy samochód VinFast Fadil. 

Marka VinFast była bowiem powiązana z marką General Motors, przez co – w ramach partnerstwa – rozpoczęła produkcję tego samego auta, lecz pod zupełnie innym logotypem. 

W rezultacie Opel Karl, sygnowany jako VinFast Fadil, podbił wietnamski rynek jako wygodny i bezawaryjny samochód ze sprawdzoną przez lata historią. Auto osiągnęło na tamtejszym rynku ogromny sukces – tuż przed zakończeniem produkcji stał się najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym w kraju.

Opel Karl – opinie kierowców

Opel Karl w opinii użytkowników oraz recenzentów w prasie motoryzacyjnej jest samochodem godnym polecenia.

Tym, co zwraca na siebie dużo uwagi właścicieli, jest komfortowa i dość obszerna jak na tę klasę kabina. Ciężko jej zarzucić braku ergonomii i odpowiedniej liczby schowków. Nawet pasażerowie na tylnej kanapie nie muszą czuć się skrępowani podczas wielogodzinnej podróży. 

Nieco mniej imponujący jest bagażnik. Jednak – jak na 365 cm długości całego samochodu – i tak pomieści kilka siatek z zakupami (ma około 206 l).

Opel Karl - Wiadomości