Hyundai Elantra

Kompaktowy Hyundai Elantra to najdłużej produkowany model w historii koreańskiej marki. Od premiery w 1990 roku sprzedano już ponad 14 mln egzemplarzy tego modelu na całym świecie. Podstawową wersją nadwozia jest czterodrzwiowy sedan, choć na przestrzeni lat pojawiały się także inne warianty. Najnowsza odsłona modelu została wybrana najlepszym samochodem roku Ameryki Północnej.
Hyundai Elantra - najważniejsze informacje
Hyundai Elantra jest najdłużej produkowanym modelem tej marki. /materiały prasowe

Hyundai Elantra - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1990

Kompaktowy Hyundai Elantra to najdłużej produkowany model w historii koreańskiej marki. Od premiery w 1990 roku sprzedano już ponad 14 mln egzemplarzy tego modelu na całym świecie. Podstawową wersją nadwozia jest czterodrzwiowy sedan, choć na przestrzeni lat pojawiały się także inne warianty. Najnowsza odsłona modelu została wybrana najlepszym samochodem roku Ameryki Północnej.

Historia Hyundaia Elantra

Czterodrzwiowy sedan Elantra powstał na początku lat 90. XX w. Model nie miał poprzednika. Powodem jego konstrukcji było rozszerzenie dotychczasowej oferty kompaktów o nieco większy i wygodniejszy model. 

Na polskim rynku samochód zadebiutował pod nazwą Lantra. Dopiero podczas premiery trzeciej generacji modelu nazwa Elantra została zunifikowana na większości światowych rynków. Obecnie w salonach Hyundaia jest sprzedawana siódma odsłona modelu. Jej główni konkurenci to m.in. Toyota Corolla, Skoda Octavia i Mazda 3.

Hyundai Elantra – generacje

Pierwsza generacja modelu Elantra została zaprezentowana w 1990 roku. Stylistyka pojazdu była wzorowana na amerykańskich konstrukcjach z tamtego okresu. Jednostki napędowe do pierwszej odsłony modelu dostarczyło Mitsubishi.

Druga odsłona weszła na rynek w 1995 roku. Charakteryzowała się smukłą i aerodynamiczną stylistyką z licznymi elementami o owalnym kształcie. Po raz pierwszy zaprezentowano praktyczną wersję kombi.

Trzecia generacja miała premierę w 2000 roku. Tym razem stylistycznie postawiono na wyraziste kształty takie jak np. czworokątne lampy przednie. Zrezygnowano z wersji kombi, a gamę wersji nadwoziowych uzupełniono po raz pierwszy o pięciodrzwiowy liftback.

W 2006 roku na rynek weszła czwarta odsłona modelu Elantra, którą oferowano jedynie w czterodrzwiowej wersji sedan. Nowością była spalinowo-elektryczna wersja hybrydowa bazująca na silniku benzynowym o pojemności 1,6 l. Model trzeciej generacji nie był oferowany w europejskiej sieci sprzedaży.

2010 rok przyniósł premierę piątej generacji Hyundaia Elantry o stylistyce zgodnej z nowymi trendami designu koreańskiej marki. Po 4-letniej przerwie model wrócił do polskich salonów. Konwencjonalna stylistyka poprzednika ustąpiła miejsca masywnym proporcjom i dynamicznym liniom.

Szósta generacja pojawiła się w salonach Hyundaia w 2015 roku. Stylistycznie kontynuowano design poprzednika. Na liście wyposażenia pojawiły się m.in. zaawansowane systemy multimedialne. Rok później zaprezentowano usportowioną wersję Elantra Sport o mocy ponad 200 KM.

Najnowsza odsłona modelu została zaprezentowana w 2020 roku. Design auta stał się bardzo wyrazisty i nowoczesny. Do gamy silników dołączyła wersja hybrydowa, a usportowiona opcja zyskała znacznie mocniejszy silnik.

Hyundai Elantra – dane techniczne

Hyundai Elantra w każdej z wersji był produkowany z napędem na przednią oś. Poza manualnymi skrzyniami 5- lub 6-biegowymi oferowano także opcjonalne przekładnie automatyczne o 4, 5 i 6 biegach.

Gama jednostek napędowych jest zdominowana przez benzynowe silniki wolnossące o pojemności od 1,5 do dwóch litrów, które osiągały moc od 86 do 148 KM. Turbodoładowane jednostki benzynowe o pojemności od 1,4 do 2,0 l i mocy od 140 do 275 KM są oferowane od 2010 r. Wysokoprężne jednostki o pojemności od 1,6 do 2,0 l osiągały od 68 do 136 KM.

Wersja hybrydowa korzysta z jednostki benzynowej o pojemności 1,6 l i mocy 105 KM, pracującej w cyklu Atkinsona. Silnik spalinowy połączono z jednostką elektryczną o mocy 47 KM. Całkowita moc układu hybrydowego wynosi 140 KM.

Hyundai Elantra – opinie kierowców

Początkowe generacje modelu Elantra kusiły stosunkowo niską ceną w porównaniu do europejskich konkurentów, od których odstawały nieco jakością wykonania i komfortem jazdy. W szóstej i siódmej odsłonie modelu znacznie poprawiono materiały oraz ergonomię wnętrza.

Dzięki stosunkowo prostej konstrukcji Hyundai Elantra cieszy się opinią trwałego i niezawodnego samochodu. Ostatnia generacja charakteryzuje się nowoczesnym i wyrazistym designem i nadal jest sprzedawana w bardzo konkurencyjnej cenie.

Hyundai Elantra - Wiadomości

 • Hyundai Elantra po liftingu jeszcze zyskał na wyglądzie

  Hyundai Elantra po liftingu jeszcze zyskał na wyglądzie

  Wtorek, 7 marca (11:57)
  Elantra to najchętniej kupowany model Hyundaia. Koreańczycy właśnie poddali go liftingowi, dzięki czemu jeszcze zyskał na wyglądzie. Na początek zaprezentowano samochód w wersji na rynek...
 • Hyundai Elantra. Śpieszmy go kupować, póki jeszcze można

  Hyundai Elantra. Śpieszmy go kupować, póki jeszcze można

  Środa, 8 lutego (10:05)
  Hyundai Elantra to samochód nieco z innej epoki. I właśnie dlatego dziś może być świetnym wyborem. I to na długie lata.
 • Akcja serwisowa Hyundaia. Mogą eksplodować pasy bezpieczeństwa?

  Akcja serwisowa Hyundaia. Mogą eksplodować pasy bezpieczeństwa?

  Czwartek, 17 marca 2022 (18:00)
  Hyundai wezwał do serwisów niektórych właścicieli modeli Elantra oraz Elantra Hybrid. Powodem jest wymiana wadliwego napinacza pasów bezpieczeństwa, który może niespodziewanie...
 • Reklama

 • Rekordowa sprzedaż Hyundaia Tucson i Elantra

  Rekordowa sprzedaż Hyundaia Tucson i Elantra

  Piątek, 25 listopada 2016 (12:19)
  Hyundai Tucson - wiodący model w portfolio marki Hyundai, był w październiku najlepiej sprzedającym się SUV-em na polskim rynku. W minionym miesiącu odnotowano aż 662 rejestracje tego...
 • Nowy Hyundai Elantra jak Avante

  Nowy Hyundai Elantra jak Avante

  Czwartek, 19 listopada 2015 (10:35)
  Na salonie w Los Angeles Hyundai zaprezentował Elantrę w specyfikacji opracowanej z myślą o amerykańskich klientach. Czego spodziewać się mogą nabywcy tego modelu za oceanem?
 • Hyundai Avante. Taka będzie nowa Elantra?

  Hyundai Avante. Taka będzie nowa Elantra?

  Środa, 9 września 2015 (15:17)
  Hyundai opublikował zdjęcia i wstępne dane techniczne modelu Avante znanego na Starym Kontynencie pod nazwą Elantra. Samochód będzie sprzedawany w Korei.
 • Reklama

 • Nowy Hyundai Elantra - tym razem od środka

  Nowy Hyundai Elantra - tym razem od środka

  Środa, 26 sierpnia 2015 (12:06)
  Hyundai stara się stopniować napięcie przed debiutem kolejnej, szóstej już, generacji modelu Elantra.
 • Hyundai Elantra - pierwsze zdjęcie!

  Hyundai Elantra - pierwsze zdjęcie!

  Środa, 19 sierpnia 2015 (10:15)
  Hyundai opublikował właśnie pierwszą grafikę zdradzającą kształty kolejnej, szóstej już, generacji popularnego modelu Elantra.

Hyundai Elantra - Zdjęcia