Twoje auto nie pozwoli Ci jechać...

Czy istnieje taka możliwość, że będąc pod wpływem alkoholu, nie będziemy mogli pojechać naszym samochodem, mimo takich chęci?

Saab opracował prototyp miniaturowego urządzenia o nazwie Alcokey, które mierzy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu i ma skłonić jego użytkownika do przestrzegania przepisów drogowych.

Pomysł szwedzkiego producenta jest następstwem niepokojących statystyk dotyczących ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Aż 25% wszystkich śmiertelnych wypadków na terenie Europy jest spowodowane przez osoby będące pod wpływem alkoholu. W Szwecji jest to już 29%. Aby temu zapobiec Saab zamierza wprowadzić innowacyjne urządzenie dołączone do kluczyków ? Alkokey. Urządzenie wyposażone jest w mały ustnik. Kiedy kierowca samochodu naciska umieszczony na pilocie przycisk ?otwieranie drzwi?, wówczas uruchamia się również czujnik do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Wysuwa się ustnik, w który kierowca musi dmuchnąć.

Reklama

W zależności od wyniku testu na Alkokey zapala się lampka zielona lub czerwona. Jeśli zaświeci się lampka zielona, urządzenie przesyła sygnał ?wszystko w porządku? do elektronicznego systemu sterowania. Jednocześnie wyłącza się urządzenie uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu. Jeśli zaświeci się lampka czerwona, urządzenie Alcokey nie wyśle odpowiedniego sygnału, a kierowca nie będzie w stanie włączyć silnika. Oprogramowanie sterujące blokadą silnika może być modyfikowane w zależności od tego, jakie ograniczenia związane z dopuszczalną zawartością alkoholu u kierowcy obowiązują w danym kraju. W obecnym kształcie prototyp Alcokey ma około 10 cm długości oraz 1,5 cm szerokości. Wstępne szacunki określają wartość takiego dodatkowego urządzenia na poziomie 250 euro. Obecnie trwają jeszcze prace i badania nad niezawodnością i dokładnością Alkokey. Testowanym modelem jest Saab 9-5, a szerszej publiczności urządzenie zostanie zademonstrowane w sierpniu.

Jak twierdzą przedstawiciele producenta, tak wyposażone auta będą dobrze sprzedawać się w Europie, gdzie popularny jest wynajem pojazdów służbowych.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prototyp | kierowca | Saab | auto | urządzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama