Reklama

Bo liczy się kasa!

Gdy kilka lat temu na rynek wchodziła dacia logan Polacy nie wykazywali zbytniego entuzjazmu.

Dacia w naszym kraju nie kojarzyła się przecież dobrze i większość z nas wolała wydawać pieniądze na przykład na kilkuletnie audi o nieznanej bliżej przeszłości niż nowy samochód, który produkowany jest co prawda w Rumunii, ale sygnowany napisem "by Renault" na tylnej klapie...

Reklama

Po czterech latach od debiutu możemy już powiedzieć, że rumuński produkt nie podbił serca Polaków. Jednak przez ten czas nabywców na całym świecie znalazło ponad milion loganów wszystkich wersji! Obecnie auta te można kupić w 59 krajach na całym świecie. Największą popularnością samochód cieszy się oczywiście w Rumunii (ponad 100 tys. aut sprzedanych w zeszłym roku), ale dobrze sprzedaje się także w Rosji (niemal 68 tys.) i... Francji (niespełna 33 tys.).

Czy stereotypy Polaków względem Dacii są rzeczywiście tak głębokie, że nie sposób ich przełamać? Niekoniecznie. Po zachłyśnięciu się małymi (czytaj tanimi) autami z dużymi bagażnikami (fiat siena, renault thalia) rynek się nasycił. Kierowcy z państw postkomunistycznych do tego stopnia odwracają się, od takich aut, że np. Seat podjął już decyzję o zaprzestaniu produkcji cordoby. Nowo pokazana ibiza nie będzie więc miała wersji czterodrzwiowej.

Ten trend dostrzeżono również w Renault. Dlatego właśnie powstał logan hatchback, który otrzymał nazwę sandero. Samochód ten od początku tego roku produkowany i sprzedawany jest w Brazylii. W marcu pokazano go na salonie w Genewie, a od czerwca wprowadzany jest stopniowo na rynki europejskie, w tym polski. To jednak nie koniec planów Renault. Obecnie sandero powstaje w Brazylii i Rumunii, jednak w przyszłym roku produkcja ruszy również w Maroku, Rosji i RPA.

Jaka jest dacia sandero i czy ma szansę na sukces w Polsce sprawdzaliśmy podczas pierwszych jazd tym autem zorganizowanych na słonecznym wybrzeżu południowej Chorwacji.

Czytaj dalej na drugiej stronie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: auto | Nie | Dacia | Dacia Logan | 'Kasa'

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje