Prawie 400 milionów dolarów inwestycji Toyoty w technologię hybrydową w USA

Toyota inwestuje w regionalną produkcję napędów hybrydowych do swoich amerykańskich samochodów. Cztery fabryki japońskiego producenta otrzymają nowe linie produkcyjne silników i części. Inwestycje sięgają kwoty 383 milionów dolarów.

Toyota rozszerza produkcję napędów hybrydowych

Choć Ameryce Północnej trudno się mierzyć z Europą pod względem sprzedaży hybryd ich popularność rośnie również za Oceanem. Dlatego Toyota inwestuje w produkcję napędów hybrydowych także w tym regionie. Warto pamiętać, że polskie fabryki Toyoty na Dolnym Śląsku są pierwszym poza Azją ośrodkiem produkcyjnym głównych komponentów do napędów hybrydowych marki. W naszym kraju powstają zarówno silniki benzynowe, jak i przekładnie planetarne oraz silniki elektryczne do układów hybrydowych czwartej generacji - wszystkie zaprojektowane i produkowane w technologii TNGA. Teraz Toyota postanowiła uruchomić produkcję silników benzynowych dla hybryd w czterech amerykańskich zakładach. Będzie to kosztowało japońskiego producenta 383 miliony dolarów.

Reklama

"Klienci Toyoty przychodzą do nas po oszczędne, zelektryfikowane samochody. Nowe inwestycje w nasze amerykańskie fabryki pozwolą odpowiedzieć na potrzeby klientów i szybko reagować na zmieniający się rynek. Zależy nam na inwestowaniu w Stanach Zjednoczonych, a nasze zespoły są gotowe do podjęcia tego nowego wyzwania" - powiedział Norm Bafunno, wiceprezes działu produkcji i inżynierii Toyoty w USA.

Inwestycje w amerykańskie fabryki Toyoty

W zakładach w Alabama, Kentucky, Missouri i Tennessee będą produkowane 4-cylindrowe silniki TNGA, które mogą zarówno stanowić serce układu hybrydowego, jak i napędzać auto samodzielnie. Najwięcej, bo 222 miliony dolarów, trafi do zakładu Toyota Alabama w Huntsville, który zostanie znacząco rozbudowany. Obecnie powstaje w nim 900 tys. silników rocznie. Toyota Kentucky w Georgetown otrzyma dodatkowe 16 milionów dolarów. Jest to największy zakład japońskiego producenta na świecie, w którym powstają 4- i 6-cylindrowe silniki oraz siedem modeli Toyoty i Lexusa.

109 milionów dolarów, które trafią do Toyota Missouri w Troy, pozwolą zbudować linie produkcyjne głowic cylindrów do silników. Fabryka w Missouri może wytworzyć ponad 3 miliony głowic rocznie. Bloki do silników będą powstawały w Toyota Tennessee w Jackson za sprawą inwestycji 36 milionów dolarów. Obecnie powstaje tu ponad 2 miliony bloków silników rocznie.

Nowa fabryka baterii

To kolejny etap inwestycji Toyoty w produkcję zelektryfikowanych napędów w USA. W ubiegłym roku marka ogłosiła, że zainwestuje w swoje amerykańskie fabryki łącznie 5,1 miliarda dolarów w ramach wzmacniania oferty zelektryfikowanych samochodów. Za tą deklaracją od razu poszły konkretne inwestycje - 3,4 miliarda dolarów Toyota przeznaczyła na uruchomienie w USA nowej fabryki baterii do samochodów oraz na organizację łańcuchów dostaw.

W Stanach Zjednoczonych powstaje połowa wszystkich aut, które marka sprzedaje na tym rynku, a łącznie fabryki w Ameryce Północnej pokrywają 76% zapotrzebowania klientów Toyoty w USA. Co czwarte auto wybierane przez klientów na tym rynku ma zelektryfikowany napęd. W salonach czeka na nich osiem modeli hybrydowych, dwie hybrydy plug-in i wodorowy Mirai. Można też już składać zamówienia na elektrycznego SUV-a Toyota bZ4X.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

Dowiedz się więcej na temat: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy