Jak dobrać opony letnie?

Opony letnie to najchętniej wybierane ogumienie w naszym kraju. Przynajmniej przez pół roku używane są do jazdy przez kierowców. Jak wybrać odpowiednie opony letnie i poprawnie je użytkować?

Właściwości opon letnich

Opony przeznaczone do jazdy latem składają się z mieszanki gumy i kauczuku, dzięki czemu są twardsze i wolniej się zużywają. Tworzywo wykorzystywane do ich produkcji przystosowane jest do pracy powyżej 7°C. Wraz ze spadkiem temperatury, opony te twardnieją i tracą swoje właściwości, dlatego nie poleca się ich stosować w okresie zimy. Produkowane są z twardszej mieszanki gumowej przez co szybko sztywnieją na mrozie. Bieżnik letnich opon nie jest przystosowany do jazdy po śniegu.

Kolejną cechą tego typu ogumienia jest rzeźba bieżnika. Jest ona dużo płytsza, dlatego zwiększa się powierzchnia styku opony z nawierzchnią. Ogumienie tego typu posiada również mniejszą ilość rowków oraz nacięć, dzięki czemu pozwala odprowadzać wodę w deszczowe dni i zapobiega powstawaniu zjawisku aquaplaningu. Opony letnie posiadają również specjalnie zaprojektowane kanały, które odprowadzają nagromadzoną na drodze wodę. Dzięki temu, nawet w trakcie bardzo dużej ulewy, gwarantują bezpieczną i pewną jazdę. Opony letnie to również niższe opory toczenia, dzięki czemu ich praca staje się znacznie cichsza.

Reklama

Jak odróżnić opony letnie od zimowych?

Opony przeznaczone do jazdy latem nie posiadają oznaczenia typowego dla ogumienia zimowego (gwiazdka śniegu na tle gór) ani oznaczeń charakterystycznych dla opon całorocznych (ta sama gwiazdka śniegu oraz napis M+S). Ogumienie letnie posiada inną konstrukcję bieżnika niż w przypadku opon zimowych. Nacięcia są nieco płytsze, inaczej ułożone, co ma zwiększać ich przyczepność na suchej oraz mokrej powierzchni w sezonie letnim.

Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania opon letnich?

- Pamiętajmy, aby wybierać opony w rozmiarze zalecanym przez producenta naszego samochodu. Dozwolone jest używanie zamienników, których całkowita wysokość nie będzie się różnić się więcej niż o 2% od rozmiaru zalecanego. Niezastosowanie się do tej zasady może wpłynąć na większe zużycie paliwa oraz przekłamania na liczniku. Opony letnie 205/55 R16 to najpopularniejszy model w naszym kraju - mówi Jan Nowak ze sklepopon.com.

Rodzaje opon letnich

  • Opony symetryczne posiadają jednolity bieżnik na całej oponie.
  • Opony asymetryczne posiadają najnowocześniejszy typ bieżnika, który różni się budową po wewnętrznej i zewnętrznej stronie opony. Jego zewnętrzna część odpowiedzialna jest za przyczepność na zakrętach, dlatego klocki ułożone są rzadziej. Wewnętrzna część z kolei posiada głębsze rowki i gęściej ułożone klocki, co wpływa na odprowadzanie wody.
  • Opony kierunkowe charakteryzują się bieżnikiem ułożonym w literę V tzw. jodełkę. Bieżnik kierunkowy bardzo dobrze odprowadza wodę spod kół.

Zużycie bieżnika

Bieżnik opony to jedyny element w samochodzie, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Wymianę opon na nowe zaleca się, gdy wysokość bieżnika będzie mniejsza niż 4 mm. Przyczepność ogumienia na mokrej nawierzchni ulega wówczas znaczącemu pogorszeniu.

Ciśnienie w oponach

Jazda samochodem na zbyt wysokim lub niskim ciśnieniu opon, przyczynia się do szybszego zużycia opon, a nawet ich uszkodzenia. W sezonie jesienno-letnim możemy zauważyć częste wahania temperatur, dlatego kierowcy muszą regularnie kontrolować ciśnienie i dostosowywać je do panujących warunków. Przyjęło się, że wzrost lub spadek o 10°C zmienia poziom ciśnienia w kole nawet o 0,1 bara.

Geometria i zbieżność

Niewłaściwie dopasowana geometria układu zawieszenia może negatywnie wpływać na kierowanie pojazdem, a tym samym zmniejszać bezpieczeństwo jazdy. Bardzo ważne jest kontrolowanie zbieżności i kątów pochylenia kół przednich, gdyż na wyboistych i dziurawych drogach najłatwiej ulegają rozregulowaniu. Jeżeli ustawienie kół jest niewłaściwe, wówczas dochodzi do szybkiego, nierównomiernego zużywania się opon.

Odpowiednie przechowywanie

Opony letnie należy przechowywać w odpowiednich warunkach - suchym miejscu, gdzie panuje umiarkowana temperatura. Odpowiednie przechowywanie opon wpłynie na ich dłuższą trwałość. Muszą być chronione przed bezpośrednim źródłem światła, wilgotnością, złą pogodą, a także substancjami chemicznymi.

Długość użytkowania

Opon letnich nie zaleca się używać dłużej niż 10 lat. Po tym czasie właściwości mieszanki, która została użyta do ich produkcji nie jest już taka sama i dlatego używanie takich opon może być niebezpieczne. Wymiana opon letnich powinna nastąpić, gdy jej stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację, przez co zagraża bezpieczeństwu kierowcy i jego pasażerów.

Zakup opon letnich to spory wydatek, który warto wcześniej dobrze przemyśleć i zaplanować. To inwestycja na kilka sezonów wpływająca na komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: opony letnie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy