Reklama

Chcesz się wyróżnić na drodze? Jest prosty sposób...

1000 zł - tyle kosztują indywidualne tablice rejestracyjne. Są też inne metody na "blachy" pozwalające wyodrębnić samochód z tłumu innych aut.

Tablice indywidualne są przygotowywane na specjalne zamówienie. Płacąc 1000 zł, właściciel auta zapewnia sobie możliwość niepowtarzalnego oznaczenia pojazdu. Wyobraźnia kierowcy jest ograniczona - urzędnicy mogą odrzucić projekt, jeśli uznają go np. za wulgarny. Uliczna rzeczywistość pokazuje, że wielu osobom udało się jednak ominąć cenzurę.

Zasady

W przypadku spersonalizowanych numerów pierwsze dwa miejsca zajmuje wyróżnik województwa. Właściciel może kształtować pozostałą część tablicy. Do wykorzystania jest od 3 do 5 znaków, przy czym ostatnie dwa można zastąpić cyframi. Popularnym pomysłem jest łączenie wyróżnika województwa z resztą tablicy, tak, by całość tworzyła pożądany przez właściciela komunikat.

Reklama

Aby wyrobić tablice indywidualne, w wydziale komunikacji należy złożyć odpowiedni wniosek i wszystkie dokumenty wymagane do zarejestrowania samochodu. Następnie urzędnicy mają 10 dni na zaakceptowanie treści. Średni czas oczekiwania na odbiór "blach" wynosi ok. 3 tygodni. Możliwe jest wydanie na ten okres numerów tymczasowych.

Mniej niż 1000 zł

Właścicielem samochodu z tablicami indywidualnymi można zostać nie płacąc za nie 1000 zł. Jak poinformowano nas w wydziałach komunikacji w Poznaniu, Wrocławiu i Wołominie, dotyczy to aut kupionych z takimi tablicami i rejestrowanych w tym samym województwie, w którym były poprzednio zarejestrowane.

Innego zdania jest resort transportu. W praktyce sporo zależy więc od decyzji konkretnego urzędnika.

Prawie jak prawdziwe

Innym sposobem pozwalającym na puszczenie wodzy fantazji jest zakup imitacji tablic. Nie można ich jednak montować w miejscu przeznaczonym na prawdziwe "blachy". Napis może być za to dowolnie długi i o dowolnym przesłaniu.

Wśród kierowców zawodowych popularne jest wkładanie takiej tablicy z imieniem lub pseudonimem za szybę - pozostali użytkownicy dróg mogą dzięki temu łatwiej wywołać konkretną osobę przez CB. Niektórzy kierowcy mają na autach naklejki z oznaczeniami państw, które odwiedzili. Jednak w myśl przepisów niedozwolone jest umieszczanie na pojeździe oznaczeń kraju innego niż kraj rejestracji. Teoretycznie można dostać za to mandat w wysokości 100 zł.

Tablice w pytaniach i odpowiedziach

Czy można przerejestrować samochód na tablice indywidualne, jeśli ma już standardowe, białe?

Nie ma możliwości rejestracji auta na numery indywidualne, gdy jest ono już zarejestrowane na tę samą osobę i posiada nowe, tzw. białe, tablice.

Czy możliwe jest zdobycie indywidualnej tablicy dla motocykla?

Tak. Kosztuje ona 500 zł.

Czy w czasie oczekiwania na odbiór indywidualnych tablic można poruszać się autem?

Tak, pod warunkiem wyrobienia na ten czas tablic tymczasowych. Kosztują one niecałe 50 zł.

Czy można zachować treść tablic indywidualnych przy zmianie samochodu?

Takie tablice wydawane są na konkretne auto - tak samo jak w przypadku standardowych rejestracji. Z tego powodu nie można zachować treści rejestrując nowy pojazd.

Czy rejestrując auto ponosi się jakieś inne koszty poza ceną tablic indywidualnych?

Całkowity koszt rejestracji wynosi 1100,5 zł w przypadku auta nowego, kupionego w salonie w Polsce, samochodu z tablicami starego typu (czarnymi) oraz pojazdu zarejestrowanego dotychczas w innym wydziale komunikacji.

Czy kupując samochód z tablicami indywidualnymi można je zachować?

Jest taka szansa. Warunkiem jest zarejestrowanie auta w tym samym województwie, w którym było wcześniej zarejestrowane.

Czy kupując tablice indywidualne można mieć pewność, że na żadnym samochodzie nie pojawią się identyczne?

I tak, i nie. Naturalnie, jak w przypadku każdych tablic rejestracyjnych, są one niepowtarzalne. Jednak sama treść (wybieralne 5 znaków) może się powtarzać do 10 razy w skali województwa.

tygodnik "Motor"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy