Problem rowerowych bagażników zostanie rozwiązany!

Wygląda na to, że nasza wielomiesięczna batalia dotycząca przewożenia rowerów na bagażnikach montowanych z tyłu samochodu zakończy się sukcesem! Nasz serwis problemem zainteresował parlamentarzystów i pojawią się tego efekty.

Po raz pierwszy temat poruszyliśmy niemal rok temu. W październiku zainteresowaliśmy nim posłankę Beatę Bublewicz, w grudniu do akcji przyłączył się poseł Dariusz Piontkowski.

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce bagażniki montowane z tyły samochodu można kupować, ale... nie można ich używać, przynajmniej legalnie. Problemem jest to, że bagażnik wraz z rowerami zasłania tylną tablicę rejestracyjną. Takie jest stanowisko Komendy Głównej Policji (co by nie mówić, wydaje się słuszne), co oznacza, że wioząc w ten sposób rowery narażamy się na mandat w wysokości 100 zł (bez punktów karnych).

Tablicy rejestracyjnej nie można również odkręcić i przenieść na bagażnik rowerowy. Przepisy mówią, że każdy samochód musi być wyposażony w dwie tablice rejestracyjne trwale przymocowane do pojazdu. Nie można również  zamówić trzeciej tablicy, bowiem przepisy wyraźnie mówią, że do każdego auta przypisane są dwie i tylko dwie. Z oczywistych względów niedozwolone jest również "rękodzielnicze" dorabianie trzeciej tablicy.

Nie da się też podciągnąć platformy rowerowej do kategorii "przyczepy" i uzyskać dla niej oddzielnej tablicy. Jednym słowem - sytuacja bez wyjścia, bagażnika montowanego z tyłu nie da się legalnie używać.

Problemem przewożenia rowerów za samochodem zainteresowaliśmy parlamentarzystów - Dariusz Piontkowskiego i Beatę Bublewicz. Skierowali oni do ministerstwa infrastruktury interpelacje poselskie. Ministerstwo długo nie reagowało, tłumacząc bezczynność... brakiem unijnych przepisów! Oczekiwano, że problem zostanie rozwiązany na poziomie całej Unii Europejskiej, kompleksowo, wraz z określeniem wymogów homologacyjnych dla platform rowerowych.

Reklama

Ostatecznie okazało się, że Bruksela nie zamierza zajmować się tym tematem, wobec czego do pracy przystąpiono w ministerstwie. Temat okazał się wcale nie taki łatwy, jakby się wydawało, bowiem konieczne będzie "wydania pakietu czterech rozporządzeń". Na szczęście "przedmiotowe rozporządzenia zostały ujęte w wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury i Rozwoju i rozpoczęto procedurę legislacyjną w zakresie ww. aktów normatywnych." Więcej na ten temat.

Nie  wnikając w zawiłości prawne, osoby przewożące rowery na bagażniku zamontowanym za samochodem będą miały dwie możliwości. Legalne będzie przeniesienie tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik oraz będzie istniała możliwość zakupienia trzeciej tablicy. Tablica ta ma kosztować (łącznie z naklejką legalizacyjną) 52,5 zł, co stanowi połowę normalnej stawki za dwie tablice rejestracyjne.

Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że z nowymi przepisami chce zdążyć jeszcze przed wakacjami. Trzymamy kciuki, żeby się udało...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bagażniki na rowery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy