Zwierzak i bezpieczeństwo

Czy są przepisy dotyczące przewożenia zwierząt w aucie?

Polskie prawo nie określa sposobu, w jaki należy przewozić zwierzęta w samochodzie osobowym. Weterynarze i treserzy mają jednak pewne zalecenia, dzięki którym podróż jest bardziej komfortowa i bezpieczna zarówno dla czworonoga, jak i kierowcy.

Przyzwyczajenie
Proces przygotowania zwierzęcia do podróży warto zacząć możliwie jak najwcześniej. Już w fazie szczenięcej należy przyzwyczajać je do samochodu, np. poprzez zabieranie pupila na krótkie przejażdżki, stopniowo zwiększając dystans. Niektóre zwierzęta mogą wykazywać objawy choroby lokomocyjnej. Często dolegliwości ustępują już po kilku krótkich podróżach. Zdarza się jednak, że konieczna jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie środki dla czworonoga.

Reklama

Warunki

Temperatura w samochodzie, którym podróżuje zwierzę, powinna wynosić ok. 20°C. To ważne, ponieważ psy i koty nadmiar ciepła oddają przez oddychanie. Z tego powodu, większość ras znosi upały znacznie gorzej od człowieka, który pocąc się "usuwa" nadmiar ciepła. Uwaga! Nie można pozwalać czworonogowi na wystawianie  głowy przez otwarte okno - prowadzi to np. do infekcji oczu czy uszu.

W czasie długich podróży należy również robić krótkie przerwy, w czasie których pupil będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz napić się wody. Niewskazane jest ponadto głośne słuchanie muzyki, ponieważ zwierzęta mają wrażliwy słuch. Na kilka godzin przed podróżą zwierzę nie powinno być karmione - stres może powodować problemy z układem trawienia.

Właściwe przewożenie

Z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejsze jest właściwe ulokowanie zwierzęcia w aucie. Pasy dla czworonogów nie są polecane. "W trakcie jazdy samochodem pupil powinien być zamknięty w specjalnym transporterze" - radzi treser Bartosz Buksza. Takie "lokum" należy zabezpieczyć pasami do mocowania bagażu. Mniejsze transportery można umocować pasami na kanapie, czy umieścić w przestrzeni na nogi blokując fotelem. Wiele modeli można złożyć, gdy nie są wykorzystywane.

Koła mogą zabić. Jak je przewozić? - BEZPIECZEŃSTWO

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama