To będzie gorąca majówka. Jak szybko schłodzić nagrzaną kabinę samochodu?
Wysokie temperatury były oczekiwane i wygląda na to, że w końcu do Polski zawitała ciepła wiosna. Oczywiście, wiąże się to też z tym, że kabiny aut będą się szybko nagrzewać. Jak skutecznie schłodzić wnętrze samochodu, także bez klimatyzacji?
Upały w lecie potrafią być uciążliwe, zwłaszcza podczas podróży samochodem bez klimatyzacji. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie temperatury w aucie, które zapewnią w miarę dobry komfort jazdy nawet w najgorętsze dni.
Przed jazdą najlepiej zaparkuj w cieniu. To najważniejszy krok, aby zapobiec nagrzewaniu się wnętrza auta, które w krótkim czasie potrafi rozgrzać się do nawet ponad 50 stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe, parkuj w garażu, pod drzewem lub w innym zacienionym miejscu. Zanim usiądziesz w fotelu otwórz wszystkie drzwi i okna na kilka minut. Pozwoli to na ucieczkę gorącego powietrza i wymianę go na chłodniejsze z zewnątrz. Dobrym pomysłem na ochronę wnętrza przed upałem jest założenie osłony na szyby. Folie aluminiowe lub specjalne maty odbijające promienie słoneczne pomogą zablokować nagrzewanie się wnętrza auta przez szyby. Ciekawy patent na ochłodę to mokre ręczniki lub specjalne żele chłodzące, które są świetny sposobem na obniżenie temperatury foteli.
Podczas jazdy koniecznie otwórz okna. Jazda z otwartymi oknami zapewni wymianę powietrza i ochłodzi wnętrze auta. Pamiętaj jednak, aby zamknąć je przy wyższych prędkościach, aby uniknąć hałasu i dyskomfortu oraz zwiększonego zużycia paliwa. Jazda z otwartymi szybami powoduje, że powietrza stawia większy opór aerodynamiczny i trudniej się przez nie "przebić". Ustaw nawiewy na niebieskie pole i skieruj je na twarz i ciało. Możesz też otworzyć szyberdach, jeśli go posiadasz.
Kolejnym krokiem jest włączenie trybu recyrkulacji powietrza. Pozwoli to na schłodzenie już nagrzanego powietrza w kabinie, zamiast ciągłego wciągania gorącego powietrza z zewnątrz.
Ważne jest nawodnienie, dlatego pij dużo wody.
Dobrym pomysłem jest unikanie jazdy w godzinach szczytu. W korkach ruch uliczny jest wolniejszy, a temperatura w aucie może szybciej wzrosnąć. Pamiętaj, aby lekko się ubrać. Bawełniane ubrania są przewiewne i pomogą Ci zachować chłód. Jeśli podróżujesz ze zwierzętami, zapewnij im dostęp do wody i schłodzonego miejsca w aucie.
Przede wszystkim, zanim ruszysz, przewietrz auto otwierając drzwi i okna. Aby szybciej doszło do wymiany powietrza, możesz też przejechać kawałek, by skuteczniej pozbyć się gorącego z kabiny. Nie ustawiaj niskiej temperatury, jeśli masz automatyczną klimatyzację - zazwyczaj temperatura niższa o 5-8 stopni Celsjusza od tej na zewnątrz wystarczy, by podróżować w komfortowych warunkach i nie narażać ciała na duże różnice temperatur, a przez to choroby.
Niektórzy stosują też metodę wyłączenia klimatyzacji tuż przed dotarciem do celu, by temperatura się nieco wyrównała i ciało nie przeżyło szoku po wyjściu z auta, kiedy na zewnątrz panuje upał.