Po tym rozpoznasz nieoznakowany radiowóz. Liczą się detale

Nieoznakowane radiowozy regularnie patrolują ulice polskich miast oraz drogi pozamiejskie i autostrady. Zwracając uwagę na pewne szczegóły można je rozpoznać. To skuteczne narzędzia do walki z piratami drogowymi wyposażone w wideorejestratory, które nagrywają czasem skrajnie niebezpieczne zachowania kierowców.

Nieoznakowane radiowozy znajdziemy w różnych wydziałach polskiej policji - jeżdżą nimi zarówno policjanci kryminalni, dochodzeniowcy jak i ci pracujący w wydziałach ruchu drogowego. Z tego względu nie każdy nieoznakowany radiowóz jest wyposażony w zestaw, dzięki któremu policjanci mogą zmierzyć prędkość i nagrać jadącego przed lub za nimi kierowcę. Nie oznacza to jednak, że np. policjant kryminalny nie może nas zatrzymać z powodu drogowego wykroczenia.

Nieoznakowane radiowozy w Polsce

Dużą część nieoznakowanych radiowozów w Polsce stanowią auta marki BMW - seria 3 oraz 3 GT. Do służby trafiło aż 140 modeli 330i z napędem xDrive oraz 31 odmian GT. Do tego w poszczególnych województwach wciąż można spotkać nieoznakowane Ople Insignia oraz Astry czy mniej oczywiste pojazdy, np. Cupry Leon.

Reklama

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?

Zwykle auta te, aby wtopić się w tłum, mają ciemne niewyróżniające się kolory - czarne, szare lub srebrne. Radiowozy, z racji dodatkowego wyposażenia, mają często anteny, których nie spotkamy w autach prywatnych. Są one umieszczone obok seryjnych anten. Brak anteny nie oznacza jednak, że nie mamy do czynienia z radiowozem. Często wskazówką, że jest to auto policji, jest kamera wbudowana w środkową część deski rozdzielczej, jednak z uwagi na jej rozmiary ciężko ją dostrzec. Łatwiej zauważyć natomiast sygnalizację świetlną, która umieszczona jest w osłonie chłodnicy oraz tablicę za tylną szybą, na której pojawiają się elektroniczne komunikaty, np. "jedź za mną". Tablica ta, gdy nie jest używana, jest jednak złożona.

Dobrą wskazówką, że mamy do czynienia z radiowozem jest obecność dwóch policjantów w środku, który zwykle noszą niebieskie mundury, ale dostrzeżenie tego czasem bywa trudne, bo szyby aut są przyciemnione (oczywiście - zgodnie z obowiązującymi przepisami).

Dodatkowe wskazówki dotyczą np. stylu jazdy, który zwykle charakteryzuje się utrzymywaniem stałego tempa podróży i nie wykonywaniem nagłych manewrów. Tablice rejestracyjne nieoznakowanych radiowozów najczęściej są z województwa, w którym dany pojazd operuje, ale często radiowóz auto jeżdżące np. po Wrocławiu ma tablice z innego powiatu. Ta zasada jednak nie jest regułą - auto może też mieć tablice z innego województwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieoznakowany radiowóz | policja | porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy