Oszczędna jazda zimą
Prowadzenie samochodu w stylu "eko" jest możliwe także zimą, gdy kierowcy muszą zmagać się z trudniejszymi warunkami na drodze. Jeżdżąc eko, jeździmy nie tylko taniej, ale też spokojniej, czyli bezpieczniej.
1. Płynność. Pamiętaj, że każde zbędne zatrzymanie samochodu wymaga ponownego ruszenia z miejsca i zużycia dodatkowej ilości paliwa. Dlatego staraj się przewidywać sytuacje na drodze i dopasowywać prędkość do panujących warunków, np. trafiać na zielone światło, zamiast gwałtownie przyśpieszać na zielonym i hamować przed czerwonym. Jadąc płynnie, nie będziesz musiał tak często hamować - zimą zmniejsza to ryzyko poślizgu.
2. Stan techniczny - wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że zużyte czy uszkodzone elementy pojazdu mają wpływ na zużycie paliwa. Nie warto czekać z naprawami i przeglądem technicznym, tym bardziej że nawet drobna awaria może pociągnąć za sobą kolejne. W zimowych warunkach awaria "na trasie" może być szczególnie nieprzyjemna i niebezpieczna.
3. Poprawne ciśnienie w oponach - sprawdzaj je co najmniej raz w miesiącu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wzrost spalania, wydłuża drogę hamowania i przyspiesza zużycie opon. Zbyt niskie ciśnienie powoduje też efekt "pływania", który w zimie dodatkowo będzie utrudniać manewrowanie samochodem. W normalnych warunkach drogowych zalecane w oponach zimowych ciśnienie wynosi od 2,0 do 2,2 bara. Ciśnienie homologowane przez producenta danego auta znajdziemy najczęściej na klapce wlewu paliwa, progu, słupku, drzwiach kierowcy lub w schowku deski rozdzielczej. W zimie świadomie powinniśmy to zalecane ciśnienie zwiększyć o 0,2 bara.
4. Jazda na wysokim biegu - staraj się jeździć na niskich obrotach (tak by np. przy prędkości 50 km/h jechać na czwartym lub nawet piątym biegu). Wrzucaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 3000 obr./min w silniku benzynowym lub 2500 obr./min w silniku Diesla.
5. Hamowanie silnikiem poprzez redukcję biegów - z kolei przy zmniejszaniu prędkości, dojeżdżaniu do skrzyżowań czy poruszaniu się z górki starajmy się redukować bieg, zamiast wrzucać luz i wciskać hamulec. To technika szczególnie przydatna w samochodach pozbawionych systemów wspomagających trakcję i hamowanie.
6. Zasada minimalnego obciążenia - nie woź autem zbędnych przedmiotów. Usuń z bagażnika to, czego nie potrzebujesz, aby ograniczyć niepotrzebny wzrost zużycia paliwa. Zimą warto wozić ze sobą zapasowy koc oraz łopatkę.
Źródło: Lemon PR