O tym przycisku kierowcy już powoli zapominają. Do czego służy RDM lub RND?

Radia samochodowe sprzed ery ekranów multimedialnych były naszpikowane przyciskami z tajemniczymi skrótami, oznaczającymi przydatne, choć niekoniecznie intuicyjne funkcje działania radioodtwarzaczy. Jednym z nich jest przycisk z napisem RND lub SHUF. Kiedyś była to przydatna funkcja, dziś odchodzi w zapomnienie. Wiesz o co chodzi?

Radioodtwarzacze samochodowe sprzed kilkunastu lat nie miały jeszcze takich udogodnień jak multimedialne ekrany dotykowe, czy rozbudowane kolorowe wyświetlacze. W większości samochodów obsługa radia ograniczała się do posługiwania się krótko opisanymi przyciskami, z których każdy miał indywidualną funkcję. Z tego powodu w lepiej wyposażonych autach z nieco bardziej rozbudowanym systemem multimedialnym konsola liczyła nawet kilkanaście różnych przycisków. Ogarnięcie tego wszystkiego często sprawiało kierowcom problemy, a ci wciąż jeżdżący nieco starszymi samochodami nadal mają problem z rozpoznaniem do czego służy dany przycisk.

Reklama

Radio z CD lub MP3 miało funkcję RND lub SHUF

Okres kiedy radia były najbardziej rozbudowane i wzbogacone o nowe funkcje przypadł na początek poprzedniej dekady, kiedy w samochodach królowały odtwarzacze CD, a na salony powoli wchodziły czytniki USB i MP3. Lepiej wyposażone auta dostawały te funkcje już dwadzieścia lat temu, ale spopularyzowane zostały od około 2008 roku. W Polsce wciąż jeździ wiele kilkunastoletnich samochodów używanych (średni wiek auta to około 16 lat), zatem jest duża szansa, że tę funkcję masz w radioodtwarzaczu w swoim aucie.

Mowa o funkcji SHUF lub RND (lub RDM), która de facto oznacza to samo, jednak może być opisana na dwa różne sposoby, zależnie od producenta samochodu lub radia.

Random, czyli losowo

SHUF to skrót od Shuffle (z angielskiego: losować tasować), a RND/RDM to skrót od Random (z ang. Przypadkowo losowo) i dotyczy kolejności wybierania utworów odtwarzanych z płyty CD (zapisanej w formacie audio) lub nośnika danych, np. pendrive’a USB lub płyty DVD (utwory w formacie MP3). Po włączeniu funkcji SHUF lub RND/RDM utwory n wybranej płycie odtwarzane będą w kolejności losowej, zupełnie przypadkowej, a nie takiej jaka zapisana jest na play liście. To możliwe bowiem ścieżki dźwiękowe na płytach CD są podzielone na osobne pliki audio z konkretnymi utworami. Aby wyłączyć funkcję Random trzeba oczywiście ponownie wcisnąć przycisk RND lub SHUF.

W niektórych radiach wyposażonych w zmieniarkę płyt CD funkcja Random może być rozszerzona na wszystkie włożone do zmieniarki płyty. Wtedy radio nie ogranicza się do losowania i odtwarzania utworów z jednej płyty, a z całej kolekcji aktualnie włożonej do zmieniarki.

Funkcje radia odchodzą w zapomnienie

Większość nowszych samochodów jest już wyposażona w nowoczesne ekrany dotykowe i rozbudowę systemy multimedialne, a także pozbawione odtwarzaczy CD. Opierają się głównie na muzyce odtwarzanej z przenośnych nośników pamięci takich jak pendrive’y lub przesyłanej (stremowanej) bezpośrednio z telefonu za pomocą łączności Bluetooth lub funkcji AUX, zatem wszystkie podobne funkcje są zawarte na naszych smartfonach (można je ustawić na przykład na platformie streamingowej Spotify lub iMusic).

Coraz popularniejszy staje się też system multimedialny Android Auto, który pozwala korzystać z funkcji telefonu na ekranie samochodu i obsługiwać je na przykład z poziomu kierownicy. Próżno szukać w nich odtwarzaczy CD, DVD lub kaset, dlatego też trudno znaleźć również takie funkcje jak RND lub SHUF.

Daj się zaskoczyć losową muzyką

Właśnie dlatego wielu kierowców zdążyło zapomnieć już do czego służyły te konkretne funkcje, ale wciąż jest wielu takich, którzy mają w samochodach starszy typ radia. Dla nich ta informacja może okazać się przydatna, w sytuacji kiedy sami nie możemy zdecydować się na to jakiego utworu posłuchać i wolimy dać się zaskoczyć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców | radio samochodowe | funkcje samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy