Migająca kontrolka oleju na rozgrzanym silniku. Co się dzieje?

Co oznacza migająca kontrolka oleju? Wszystko zależy od tego, z jakim kolorem kontrolki mamy do czynienia. W każdym wypadku trzeba jednak zadbać o to, by kolejne kroki nie spowodowały poważniejszych uszkodzeń silnika. Migająca kontrolka oleju to znak, że z silnikiem może się dziać coś niedobrego.

Kontrolka oleju to jedna z najważniejszych kontrolek na tablicy przyrządów. W pewnych przypadkach jej zapalenie się może oznaczać spore problemy i wtedy nie pozostaje nic innego, jak zatrzymanie auta i wezwanie lawety - ignorowanie świecącej się kontrolki oleju może bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia silnika, łącznie z jego zatarciem.

Kontrolka oleju - co oznacza?

Kontrolka oleju powinna zapalać się zawsze przy uruchomieniu silnika, ale po zwiększeniu ciśnienia w układzie powinna szybko zgasnąć. Kontrolka ma zwykle symbol olejarki, czyli urządzenia do wtłaczania oleju do silnika. Jeśli jadąc autem zapali się czerwona kontrolka oleju silnika należy od razu zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik. 

Reklama

Pierwsze, co należy zrobić, to skontrolować poziom oleju, jeśli jest za niski, należy go uzupełnić i jest duża szansa na to, że kontrolka zgaśnie. Jeśli tak się nie dzieje, oznaczać to może, że problem leży gdzie indziej - np. w czujniku poziomu oleju, przewodach, zapchanym filtrze olejowym, zużytych panewkach, zepsutej pompie oleju czy obniżonym ciśnieniu w układzie. Niestety, bez wizyty w serwisie się w takim przypadku nie obejdzie. Niezależnie od powodu, widząc świecącą się na czerwono kontrolkę oleju nie należy jej ignorować i najlepiej wezwać lawetę.

Żółta kontrolka oleju co oznacza?

Na tablicy przyrządów może też pojawiać się żółta kontrolka (czasem z symbolem "fali"), która wskazuje, że poziom oleju w silniku jest zbyt niski. W tym wypadku można kontynuować jazdę, ale trzeba pamiętać o łagodnym traktowaniu gazu i nie korzystaniu z wysokich obrotów. Najlepiej od razu spróbować uzupełnić olej - po wlaniu 0,5-1 litra oleju kontrolka powinna zgasnąć. 

Jeśli tak się nie dzieje, możliwe, że doszło do uszkodzenia czujnika. W niektórych autach żółta kontrolka oleju może też migać, szczególnie na zakrętach. Oznacza to najprawdopodobniej, że kiedy olej "przesuwa się" w zbiorniku na skutek działania siły odśrodkowej, odsłaniany jest czujnik, który mierzy jego poziom. Czasem, gdy poziom oleju jest zbyt niski, kierowca otrzymuje też dodatkowy komunikat np. na ekranie między zegarami.

Niezależnie od przyczyny, ignorowanie żółtej kontrolki oleju może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem. Niski poziom oleju zwiększa tarcie między ruchomymi częściami, co może prowadzić do ich przedwczesnego zużycia, a w skrajnych przypadkach nawet do zatarcia silnika.

Migająca kontrolka oleju na rozgrzanym silniku. Co się dzieje?

Jeśli kontrolka oleju zapala się tylko na rozgrzanym silniku to niestety, najczęściej świadczy to o zużyciu panewek na wale korbowym. A to oznacza poważny remont silnika i koszty idące w tysiące złotych. Bardziej optymistycznym, ale mniej realnym scenariuszem jest uszkodzenie pompy olejowej, które nie wytarza odpowiedniego ciśnienia. Tak czy inaczej, nie obejdzie się bez wizyty u mechanika.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama