Karta pojazdu - już niebawem nie będzie potrzebna, ale jej brak może sprawić problemy
Karta pojazdu to ważny dokument, który już niebawem przestanie obowiązywać. Warto dowiedzieć się do czego jest potrzebna i co zrobić w przypadku, gdy została zagubiona lub skradziona. Bez tego dokumentu nie sprzedamy, a także nie zarejestrujemy samochodu.
Karta pojazdu to dokument w formie książeczki wprowadzony jako obowiązek przy rejestracji wszystkich samochodów zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. Każda karta pojazdu ma przypisany numer i jest sporządzona na specjalnym papierze. Dokument jest wydawany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Karta pojazdu - jakie dane zawiera?
W karcie pojazdu znajdziemy następujące informacje na temat pojazdu:
- marka i model pojazdu,
- rok produkcji,
- numer VIN,
- pojemność silnika,
- dane pierwszego właściciela,
- zmiany właścicieli,
- zmiany dowodów rejestracyjnych,
- numer i seria karty pojazdu,
- data rejestracji pojazdu;
- dane urzędu, który zarejestrował pojazd.
Karta pojazdu - kiedy jest potrzebna?
Karta pojazdu jest potrzebna za każdym razem, gdy chcemy zarejestrować pojazd, a także go sprzedać. W karcie pojazdu są rejestrowane istotne zmiany parametrów technicznych samochodu. Przyda się również w procesie złomowania pojazdu.
Karta pojazdu - od kiedy przestanie obowiązywać?
Zgodnie z najnowszymi przepisami, od 4 września 2022 r. dokument przestanie być wydawany, ale w przypadku starszych samochodów jego posiadanie będzie nadal konieczne. Karta pojazdu może się przydać podczas badania technicznego, jeśli nie mamy przy sobie dowodu rejestracyjnego.
Żeby sprawdzić, czy karta pojazdu została wydana dla konkretnego egzemplarza samochodu, wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, gdzie sprawdzimy datę wydania. Numer karty pojazdu można sprawdzić za pomocą usługi mPojazd.
Nie ma karty pojazdu - jak wyrobić wtórnik?
Karta pojazdu jest niezbędna w procesie sprzedaży samochodu lub jego rejestracji. W przypadku zagubienia dokumentu wystarczy złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu. Potrzebny formularz znajdziemy na stronie internetowej wydziału komunikacji, pod którym podlegamy lub na miejscu w urzędzie. Podczas całego procesu są wymagane następujące dokumenty:
- dowód rejestracyjny pojazdu;
- oświadczenie o utracie karty pojazdu złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań;
- karta pojazdu (w przypadku występowania o wtórnik z powodu zniszczenia dokumentu);
- dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (jeśli upoważniamy inną osobę do dopełnienia tego obowiązku);
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport).
Wydanie duplikatu kosztuje 75,5 zł. Wyznaczenie pełnomocnika to dodatkowy koszt w wysokości 17 zł.
Jeśli doszło do kradzieży karty pojazdu, należy zgłosić taką sytuację na policji. Jednak nie powinniśmy tego robić w przypadku, gdy mamy wątpliwość, czy faktycznie karta pojazdu została skradziona.
***