Ile paliwa zużywa klimatyzacja w aucie? Każdy stopień ma znaczenie

Klimatyzacja to dziś wyposażenie każdego nowego samochodu. Nic dziwnego, bo ten wynalazek nie tylko zwiększa komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Za przyjemny chłód w kabinie trzeba jednak zapłacić podczas wizyty na stacji benzynowej. Ile paliwa zużywa podczas pracy układ klimatyzacji?

Większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem w upalne dni bez chłodnego powietrza płynącego z nawiewów. Jednak nie każdy ma świadomość, że za wyższy komfort jazdy trzeba zapłacić podczas tankowania. Duży wpływ mają na to czynniki takie jak temperatura zewnętrzna, stan techniczny auta oraz jego użytkowanie.

Ile paliwa zużywa klimatyzacja w aucie?

Szybkie chłodzenie powietrza w kabinie samochodu wymaga intensywnej pracy klimatyzacji, a tym samym zwiększa się zużycie paliwa. Wszystko dlatego, że proste systemy klimatyzacji cały czas pracują na maksymalnych obrotach, przez co mocniej obciążają silnik.

Reklama

Najbardziej oszczędne są nowoczesne, automatyczne układy chłodnicze. Są wyposażone w różne czujniki nad którymi czuwa komputer, który dostosowuje pracę klimatyzacji, aby jak najszybciej i najbardziej efektywnie osiągnąć zadaną temperaturę. Dzięki temu minimalizuje obciążenie sprężarki, a tym samym zużycie paliwa do chłodzenia pojazdu.

Jak zużyć mniej paliwa? Szybko schłodzić kabinę

Dlatego warto przed uruchomieniem klimatyzacji przewietrzyć wnętrze samochodu. Wystarczy, że po ruszeniu od razu otworzymy na kilkadziesiąt sekund wszystkie okna w samochodzie. Rozgrzane powietrze szybko zostanie wydmuchane z kabiny. W pierwszej fazie poleca się włączyć wewnętrzny obieg powietrza, aby klimatyzacja nie musiała schładzać powietrza napływającego z zewnątrz. Po chwili należy zamknąć wszystkie okna. Najbezpieczniejszą temperaturą dla zdrowia kierowcy i pasażerów jest przedział pomiędzy 21 a 23 st. Celsjusza.

O ile rośnie zużycie paliwa po włączeniu klimatyzacji?

Jazda samochodem z włączoną klimatyzacją automatyczną na pokładzie zwiększa spalanie średnio o 0,25 litra na 100 kilometrów. Ostateczna wartość jest uzależniona od pracy sprężarki, która obciąża swoją pracą silnik. Zużycie paliwa w samochodzie z włączoną klimatyzacją manualną wzrasta średnio od 0,5 do 1 litra na 100 kilometrów.

Warto mieć na uwadze, że poziom zużycia paliwa - bez względu na rodzaj klimatyzacji - zauważalnie wzrasta, jeśli kierowca zaniedba regularne serwisowanie układu klimatyzacji. Nie jest to problem w nowych samochodach, ale w kilkunastoletnich już tak. Układ klimatyzacji może być nieszczelny - czynnik chłodniczy będzie się ulatniać, przez co sprężarka będzie musiała pracować na najwyższych obrotach, żeby skutecznie zmniejszać temperaturę w kabinie. Przez to zużycie paliwa będzie wyższe.

Dlatego podczas corocznego serwisu samochodu, a także przed dłuższym wyjazdem na wakacje, warto pojechać serwisu specjalizującego się w przeglądach klimatyzacji, żeby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców | klimatyzacja samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy