Gaśnica ma termin ważności. Ile kosztuje legalizacja gaśnicy w 2024 roku?
Podczas okresowego badania samochodu diagnosta sprawdza, czy na wyposażeniu samochodu znajduje się gaśnica. Stanowi ona bowiem element obowiązkowy. Jednak kierowcy zapominają, że samo posiadanie gaśnicy to za mało. Gaśnica powinna być ważna.
Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, żeby na pokładzie samochodu znajdowały się tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, natomiast nie jest już wymagana (ale wciąż warto ją mieć) apteczka samochodowa.
Szczegółowe wymagania na temat gaśnicy samochodowej są opisane w przepisach. Pojazd powinien być wyposażony w gaśnicę typu ABC o wadze przynajmniej 1 kg. Klasa gaśnicy informuje, do jakich pożarów jest przystosowana. Klasa A oznacza materiały stałe takie jak drewno czy papier, klasa B tworzywa sztuczne i ciecze (w tym paliwa, oleje itp.), a klasa C - różne gazy.
Eksperci sugerują, żeby w przypadku większego samochodu zainwestować w gaśnicę o większej pojemności, która zapewni dłuższą i skuteczniejszą pracę w razie pożaru.
Wielu kierowców o tym zapomina, ale gaśnica samochodowa ma swój termin ważności. Na świeżo zakupionej gaśnicy znajdziemy informację o dacie legalizacji i terminie przydatności. Wystarczy poszukać naklejki umieszczonej na butli. To gwarancja producenta, że urządzenie jest gotowe do użycia, a materiał znajdujący się w butli nie stracił swoich właściwości.
Standardowy okres legalizacji wynosi 2 lata. Warto pamiętać, że jest to termin biegnący od daty produkcji gaśnicy, a nie zakupu w sklepie.
Po upływie terminu można wykonać przegląd, który przedłuża ważność gaśnicy o rok. Usługa legalizacji trwa kilka minut i kosztuje około 20-25 zł. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Podczas przeglądu oceniany jest stan wizualny gaśnicy, jej szczelność czy stan techniczny zaworu.
Ważna legalizacja gaśnicy samochodowej gwarantuje jej sprawność. W przypadku pojawienia się pożaru mamy pewność, że urządzenie zadziała poprawnie i pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się ognia. Po przekroczeniu terminu ważności producent nie gwarantuje już takiego efektu. Gaśnica z nieważną legalizacją powinna zostać poddana ponownemu badaniu lub wymieniona na nową.
Gaśnica samochodowa to obowiązkowy element wyposażenia określony w przepisach, a konkretnie art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis wskazuje na konieczność wyposażenia pojazdu w takie urządzenie, ale nie mówi nic na temat ważnej legalizacji.
Jeśli na wyposażeniu zabraknie gaśnicy, to pojazd nie przejdzie badania technicznego, a podczas kontroli drogowej kierowcy grozi mandat. Jeśli termin legalizacji gaśnicy upłynął, nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby otrzymać mandat z tego tytułu. Policjant nie może również zatrzymać dowodu rejestracyjnego.