Drogi w Niemczech: przepisy, prędkość, mandaty, alkohol, opłaty za autostrady

Zaczynają się wakacje i coraz więcej turystów pojawia się na niemieckich drogach. Przed wyruszeniem w podróż warto dowiedzieć się więcej o zasadach ruchu drogowego obowiązujących u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Jakie są przepisy drogowe w Niemczech? Jakie są mandaty i ograniczenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu?

Najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech i wymagane dokumenty

Dla mieszkańców Unii Europejskiej i krajów Strefy Schengen legalny wjazd do Niemiec jest stosunkowo prosty. Wystarczy mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. Respektowane jest też polskie prawo jazdy.

Ubezpieczenie samochodu również można wykupić w Polsce. Zgodnie z przepisami drogowymi w Niemczech, w 2022 roku trzeba mieć też dowód lub potwierdzenie aktualności danego ubezpieczenia.

Zasady dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa na niemieckich drogach nie różnią się od polskich przepisów. Jest to obowiązek zarówno dla kierowcy, jak i dla wszystkich pozostałych pasażerów.

Reklama

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu w Niemczech też jest całkowicie zabronione. Jedyna legalna możliwość, by rozmawiać przez smartfon, będąc kierowcą, to korzystanie z zestawu głośnomówiącego.

Jeśli w samochodzie znajdują się dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm, należy je usadowić na specjalnym foteliku lub siedzisku.

Kolejną istotną kwestią jest obowiązek zakładania kasku w Niemczech. Dotyczy on wszystkich osób poruszających się każdym rodzajem motocyklów, quadów i innych pojazdów tego typu.

Winiety, opłaty i ograniczenia prędkości na niemieckich drogach

Opłaty za przejazd autostradami w Niemczech dotyczą jedynie samochodów dostawczych, których masa całkowita przekracza 7,5 tony. Wszystkie pozostałe pojazdy o mniejszej masie, w tym motocykle, mogą korzystać z autostrad bezpłatnie. W związku z tym nie ma też winiet.

Należy jednak zaznaczyć, że obowiązują opłaty w wysokości kilku euro za przejazd dwoma niemieckimi tunelami - Herrentunnel i Warnowtunnel.

Ograniczenia prędkości dla motocykli i samochodów w Niemczech wynoszą 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 100 km/h w terenie niezabudowanym. Z kolei na Autobahnach (autostradach) zazwyczaj nie istnieje górny limit prędkości. Obowiązuje jednak tzw. prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

Jednak warto pamiętać, że ograniczenia prędkości na autostradzie w Niemczech mogą się pojawić na odcinkach remontowanych oraz fragmentach uznawanych za niebezpieczne (np. zakrętach, gdzie często dochodzi do wypadków). W takiej sytuacji ograniczenie zależne jest od panujących w danym miejscu warunków. Nad niemieckimi autostradami często można spotkać duże tablice informacyjne, na których są wyświetlane stosowne informacje o czasowym ograniczeniu prędkości - zwykle do 120 km/h.

Uwagę należy zwrócić także na znaki z limitem (zwykle 120 km/h) i dopiskiem "bei Nasse" lub "22-6 h". Pierwszy oznacza, że musimy jechać z taką prędkością, jeśli nawierzchnia jest mokra. Drugi natomiast to ograniczenie w wyznaczonych godzinach, ustanawiane zwykle w pobliżu miejscowości, aby ich mieszkańcom nie przeszkadzał nadmiernych hałas jadących z dużą prędkością pojazdów.

Mandaty w Niemczech

W sprawie mandatów przepisy drogowe w Niemczech są wyjątkowo restrykcyjne. Istnieje bardzo szczegółowy taryfikator, który dokładnie opisuje wykroczenia i wysokość kar związanych z ich popełnieniem. Można go znaleźć na stronie bussgeldkataloge.de.

Nie zaleca się też dyskutowania z niemiecką policją. Próby nakłaniania do obniżenia kary najczęściej powodują pogorszenie sytuacji.

Alkohol za kierownicą - dopuszczalne normy

W Niemczech obowiązują odrębne normy ilości alkoholu we krwi dla kierowców początkujących i doświadczonych.

Pierwsza grupa obejmuje młodych kierowców, którzy nie przekroczyli 21 roku życia i/lub mają prawo jazdy mniej niż 2 lata. W ich przypadku dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0 promili.

Przepisy drogowe w Niemczech są za to luźniejsze dla kierowców doświadczonych, którzy spełniają wymagania dotyczące wieku i czasu posiadania prawa jazdy. Ilość alkoholu we krwi w trakcie jazdy nie może przekraczać w ich przypadku 0,5 promila.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niemieckie autostrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy