Czym kierować się w wyborze sklepu motoryzacyjnego online?

Kupowanie części zamiennych do aut w sklepach motoryzacyjnych online zyskuje na popularności - jest wygodne, szybkie i tanie. W przeciwieństwie do wielu sklepów stacjonarnych, części są dostępne od ręki. Jak znaleźć części w Internecie i na co zwracać uwagę?

Każdy kierowca musi się liczyć z usterkami samochodu. Czasami są one błahe, innym razem poważniejsze. W takich sytuacjach kierowcy zawsze zadają sobie to samo pytanie – jak zaoszczędzić na naprawie? Najczęściej psują się: pompa paliwa, alternator, rozrusznik, chłodnica, termostat, czy pasek klinowy. W większości przypadków, najtaniej kupimy je oczywiście przez Internet. Zakupy motoryzacyjne online wydają się być niezwykle proste, ale praktyka pokazuje, że bardzo łatwo tu o pomyłkę - zwłaszcza jeśli opis produktu jest pobieżny, bez pełnej specyfikacji technicznej.

Reklama

Ulubieniec Polaków

Według danych jednego z czołowych portali motoryzacyjnych, najczęściej wyszukiwanym przez Internautów samochodem w Polsce jest Volkswagen Golf. Sprawdźmy, jak szybko i w jakiej cenie kupimy chłodnicę do naszego ulubieńca. Królikiem doświadczalnym będzie VW Golf (rocznik 2006, silnik 1,6, benzyna, pięciodrzwiowy). Samochód zadbany, serwisowany, bezwypadkowy. Wartość - ok. 20 tys. złotych. W autoryzowanym serwisie za nową chłodnicę trzeba zapłacić ponad 900 zł. Cena stanowczo za wysoka, jak na auto o tej wartości. Tym bardziej, że należy jeszcze uwzględnić koszty robocizny, które w salonach firmowych nie należą do najniższych.

Dlatego właśnie wielu kierowców decyduje się na szukanie tańszych rozwiązań - sklepów motoryzacyjnych online. Najczęściej są one tak skonstruowane, że po podaniu podstawowych parametrów samochodu: marki, typu, rocznika, otrzymuje się kilkanaście wyników dotyczących poszukiwanej części. Na konkretne zapytanie dotyczące wspomnianego modelu auta, otrzymujemy kilkanaście wyników, a poszukiwaną chłodnicę możemy kupić już za około 300 zł. Do tej oszczędności pieniędzy trzeba doliczyć zaoszczędzony czas. Cała operacja może zająć zaledwie 5 minut.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Dostępność towaru i cena to jednak nie jedyne kryteria, które powinny być brane pod uwagę przy rekomendacji sklepu motoryzacyjnego online. Co jeszcze ma wpływ na jakość, komfort i bezpieczeństwo zakupów? Warto mieć na uwadze, że finalny koszt zakupu w dużym stopniu zależy od tego, czy nie pomylimy się przy zamówieniu. Dobry sklep z częściami powinien więc mieć przyjazną, przejrzystą strukturę, pełne opisy, które pozwolą porównać numery, wersje i roczniki. Pomyłka może nas drogo kosztować. O ile w ogóle będzie można dokonać zwrotu - część sprzedawców nie przyjmuje części, które mają ślady montażu - przesyłkę trzeba odesłać na własny koszt. Dlatego też normą powinna być infolinia, na której dyżurują eksperci, możliwość złożenia zamówienia części przez telefon, czy bezpłatna wymiana niepasującej części - mówi Piotr Kubica, ekspert z portalu czesci24.pl.

Szeroki wybór części to nie tylko możliwość dobrania wszystkich potrzebnych akcesoriów w trakcie jednych zakupów, ale i możliwość wybrania najtańszej oferty. Miarą jakości dobrego sklepu motoryzacyjnego online jest też fachowość i wiedza techniczna osób pracujących bezpośrednio z klientami. Istotne są także cierpliwość w wyjaśnianiu wątpliwości, dostępność telefoniczna bądź mailowa (sklep bez telefonu czy adresu powinien od razu budzić wątpliwości).

Wiarygodność sklepu

Respondenci opublikowanego przez Opineo rankingu sklepów internetowych 2015 podkreślali, że miarodajnym sposobem oceny wiarygodności sklepu są: ocena strony internetowej i sprawdzenie danych kontaktowych, a także szukanie opinii na temat sprzedawcy w Internecie. Nie żałujmy więc czasu, by sprawdzić podstawowe informacje, które weryfikują wiarygodność sprzedawcy. Sprawdźmy, od kiedy działa sklep, czy ma stronę internetową z platformą sprzedaży, czy tylko sprzedaje na serwisach aukcyjnych, czy są dane kontaktowe, regulamin sprzedaży, a także informacja, gdzie zarejestrowana jest firma. 

Dokonując zakupów w Internecie, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie zawsze decydującym kryterium powinna być cena. Najtańsze części samochodowe znacznie odbiegające ceną od średniej rynkowej są podejrzane. Wprawdzie w zakup używanych części jest wpisane polowanie na okazje, ale zbyt niskie ceny powinny zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Warto zatem zwracać uwagę na jakość towaru, która w dobrym sklepie motoryzacyjnym musi być jasno określona, powinniśmy wiedzieć przecież czy mamy do czynienia z zamiennikiem o podwyższonej jakości, czy z oryginałem. Decydując się na dobry sklep motoryzacyjny online powinniđmz mieć pewność, że kupujemy dobry produkt od uczciwego sprzedawcy i w korzystnej cenie.


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy