Auto dla młodego kierowcy nie musi być drogie w OC!

Zdałeś już prawo jazdy? Prawdopodobnie lada moment czeka Cię zakup pierwszego samochodu. A czy wiesz, że wybór odpowiedniego modelu pozwoli Ci zaoszczędzić na OC nawet kilkaset złotych?

Młody kierowca, który kupuje swój pierwszy samochód, musi się liczyć ze sporą opłatą za ubezpieczenie OC. 

- Wysoka cena ubezpieczenia auta młodej osoby wynika zazwyczaj z jej krótkiego stażu za kierownicą i braku historii bezszkodowej jazdy. Niemałe znaczenie mają też niekorzystne dla młodych statystyki wypadkowe - tłumaczy Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w portalu ubezpieczamy-auto.pl, oferującym porównanie i ubezpieczenie samochodu online. - Młodzi kierowcy nie płacą jednak takich samych stawek. Na wysokość składki OC wpływają nie tylko dane właściciela auta, ale również właściwości techniczne jego pojazdu - dodaje.  

Reklama

Eksperci z portalu ubezpieczamy-auto.pl sprawdzili, jakie samochody najczęściej ubezpieczają młodzi kierowcy oraz które modele nie narażają ich na wysokie koszty ubezpieczenia OC. 

Najpopularniejsze marki i modele, czyli czym lubią jeździć młodzi kierowcy

Z kalkulacji najmłodszych kierowców (18-25 lat) przeprowadzonych w czerwcu br. w porównywarce ubezpieczamy-auto.pl wynika, że najczęściej ubezpieczaną marką jest Audi. Niewiele mniej młodych osób szuka najtańszego OC na BMW. Trzecie miejsce zajmuje Volkswagen.

 1. Audi: 11,8% wszystkich kalkulacji
 2. BMW: 11,5%
 3. Volkswagen: 10,8%
 4. Opel: 9,6%
 5. Ford: 6,5%
 6. Fiat: 5,9%
 7. Renault: 4,8%
 8. Peugeot: 4,7%


Niestety, okazuje się, że za OC najpopularniejszych modeli trzeba zapłacić najwięcej. Przykładowo, w czerwcu 2019 r. roku za OC BMW serii 3 osoby w wieku 18-25 lat płaciły  średnio 1639 zł, natomiast ubezpieczenie Fiata Punto kosztowało już tylko 1195 złotych. Dla pozostałych najczęściej ubezpieczanych przez młodych kierowców modeli samochodów średnie ceny OC kształtowały się następująco: 

 • Audi A4: 1430 zł,
 • Peugeot 206: 1383 zł,
 • Volkswagen Golf: 1348 zł,
 • Opel Astra: 1321 zł,
 • Renault Megane: 1286 zł,
 • Ford Focus: 1263 zł.


Jeżeli młody kierowca chce zaoszczędzić, nie powinien kupować modelu, który może być najdroższy w OC.

Cena OC a pojemność silnika

Cena OC jest w dużym stopniu zależna od pojemności silnika wybranego pojazdu. Nie inaczej wygląda sprawa ubezpieczenia auta młodego kierowcy. W czerwcu br. najtańsze ubezpieczenie OC płacili kierowcy (18-25 lat) posiadający pojazd z silnikiem poniżej 1 l. Najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali natomiast właściciele samochodów z silnikiem ponad 3 l:

 • pojemność silnika do 1,0 l: 1062 zł,
 • 1,1 -1,5 l: 1251 zł,
 • 1,6 - 1,9 l: 1338 zł,
 • 2,0 - 2,5 l: 1468 zł,
 • 2,6 - 3,0 l: 1716 zł,
 • 3,1 l lub więcej: 1729 zł.


Kolejną radą dla młodych kierowców będzie więc zakup samochodu z mniejszym silnikiem. Mogą w ten sposób zaoszczędzić na polisie OC nawet kilkaset złotych. 

Cena OC a rodzaj paliwa

Okazuje się, że podczas wyceny składki OC dla młodego kierowcy znaczenie może mieć nawet rodzaj tankowanego paliwa. W czerwcu br. najwięcej kosztowało ubezpieczenie pojazdu z zamontowaną instalacją gazową (średnio 1537 zł). Zdecydowanie mniej płacili za OC kierowcy posiadający auta z silnikiem diesla (1326 zł). Najmniej natomiast wydawali na obowiązkowe ubezpieczenie właściciele samochodów z silnikiem benzynowym - 1321 zł. 

Wiek pojazdu - jakie ma znaczenie?

Wiek pojazdu to kolejny czynnik, który wpływa na wysokość składki OC. Z kalkulacji użytkowników porównywarki Ubezpieczamy Auto wynika, że najbardziej opłaca się ubezpieczać pojazd stosunkowo nowy - do 5 lat. Cena za jego ubezpieczenie OC  wyniosła w czerwcu 2019 r. średnio 1274 zł. Droższe OC płacili młodzi kierowcy za pojazd od 6 do 15 lat - 1330 zł, a OC na jeszcze starsze modele było najdroższe - średnia cena polisy wyniosła aż 1410 zł. 

Co jeszcze może zrobić młody kierowca, aby nie przepłacać za OC?

Młody kierowca może dodatkowo wpłynąć na cenę polisy, jeśli ustanowi współwłaścicielem auta osobę starszą, która posiada maksymalne zniżki w OC. Dzięki temu, będzie mógł korzystać z jej zniżek. Zmniejsza to koszt ubezpieczenia OC nawet o kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać o minusie takiej decyzji. Jeżeli młody kierowca wyrządzi szkodę swoim samochodem, będzie ona widniała także w historii OC współwłaściciela, co przełoży się na cenę ubezpieczania wszystkich jego pojazdów. 

Inną propozycją obniżenia składki OC jest sprawdzenie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bo każde może w inny sposób podchodzić do kwestii ubezpieczenia auta młodej osoby. Warto pamiętać, że zakres OC jest zawsze taki sam (wynika z ustawy), a więc podczas zakupu polisy najlepiej kierować się jej ceną

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie OC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama