Fiat Scudo

Fiat Scudo trzeciej generacji. /materiały prasowe
  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1996

Scudo to średniej wielkości samochód osobowo-dostawczy. Producent klasyfikuje go między Doblo a Ducato, czyli dwoma innymi pojazdami z oferty Fiata. Auto powstało we współpracy z koncernem PSA, do którego należą też takie marki jak Citroen, Peugeot i Toyota.

Historia Fiata Scudo

Fiat Scudo od początku produkcji jest oferowany w kilku różnych wersjach nadwozia. Kierowcy mogą zdecydować się na pojazd z krótszym lub dłuższym rozstawem osi, oszklonym nadwoziem typu furgon, a także wersję towarowo-osobową czy też kombi.

W 2016 roku Fiat zakończył produkcję tego modelu i zaprezentowano jego następcę, czyli Talento.

Po pięcioletniej przerwie, w 2021 roku, zaprezentowany został Fiat Scudo III.

Fiat Scudo – generacje

Pierwsza generacja Scudo to lata produkcji od 1996 do 2006 roku. Model zastąpił inny pojazd dostępny w ofercie marki, czyli Fiata Toledo. W 2004 roku przeprowadzono facelifting auta. Oprócz wprowadzenia zmian stylistycznych nadwozia i wnętrza zmodernizowano także gamę jednostek napędowych.

W 2006 roku pojawiła się w sprzedaży druga generacja modelu. W porównaniu z poprzednikiem Scudo znacznie się powiększyło. Koncern wprowadził też wersję auta przeznaczoną do zabudowy. Gama silników poszerzyła się o nowe jednostki wysokoprężne. Druga generacja była produkowana do 2016 roku. 

Trzecia generacja Fiata Scudo jest oferowana z silnikami wysokoprężnymi oraz z napędem elektrycznym.

Fiat Scudo – dane techniczne

Początkowo pod maską Scudo można było spotkać 3 diesle – 1.9 D, 2.0 D i 2.0 TD o mocy odpowiednio 69, 90 i 100 KM. Z czasem w gamie silników pojawiły się również 2-litrowe jednostki benzynowe, osiągające moc 136 KM.

Fiat Scudo – opinie kierowców

Scudo wyróżnia się bardzo wytrzymałymi silnikami, które nawet po przejechaniu wielu kilometrów nie wymagają remontu. Sprawnie działa też układ hamulcowy.

Minusem modelu jest jego podatność na korozję. Ten mankament dotyczy zarówno starszych, jak i nowszych roczników. Najczęściej Scudo trafia do warsztatu z powodu usterek zawieszenia, a także przeniesienia napędu. Kierowcy narzekają również na słabe wyciszenie kabiny.

Wśród osób poszukujących wygodnego auta dla kilkuosobowej rodziny powodzeniem cieszy się wersja Panorama. Przewidziano w niej miejsce dla 8 pasażerów.

Wiadomości