Reklama

Budowa autostrad

Tunelem na obwodnicy Warszawy przejechało 20 mln aut. Obyło się bez wypadku

W Polsce przybywa tuneli. Od niedawna kierowcy mogą jeździć tunelem na Zakopiance, a już od 11 miesięcy funkcjonuje tunel na Południowej Obwodnicy Warszawy, w ciągu drogi ekspresowej S2.

Z warszawskiego tuneli codziennie korzysta kilkadziesiąt tysięcy kierowców, zarówno mieszkańców miasta, jak i przemieszczających się tranzytem. Od otwarcia ostatniego fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli właśnie tunelu, trasę tą pokonało już ponad 20 mln pojazdów i obyło się bez poważnego zdarzenia drogowego.

Tunel na Ursynowie. Służby przeprowadzają ćwiczenia

Tunel pod Ursynowem przygotowany jest na wszelkie możliwe scenariusze, ale to od samych kierowców zależy, czy służby będą musiały prowadzić akcje ratownicze. 21 listopada w ciągu dania oraz w nocy 22 listopada, w tunelu straż pożarna, policja i pogotowie ćwiczyły procedury i działania związane z wypadkiem i pożarem w tunelu.  

Reklama

Ćwiczenia miały charakter aplikacyjny, czyli "na sucho". Zasymulowane zostało zdarzenie w tunelu, w wyniku którego został on zamknięty. To pozwoliło poszczególnym służbom i urzędom sprawdzić procedury bezpieczeństwa. Przede wszystkim procedurę zamknięcia tunelu, procedurę weryfikacji poprawności działania systemów bezpieczeństwa oraz procedurę ponownego jego otwarcia.

W nocy, ok. godz. 23, wygrodzony został prawy pas ruchu w północnej nawie tunelu (kierunek Poznań). Przez ponad dwie godziny sprawdzano poprawność działania systemów: komunikacji w tunelu, automatycznego powiadamiania o zdarzeniu, wentylacji.

Tunelem na POW przejechało już 20 mln pojazdów

Od oddania tunelu do ruchu przejechało nim ponad 20 mln pojazdów, z czego minimalnie więcej kierowców w kierunku Poznania (prawie 11 milionów) niż Terespola (ok. 10 milionów). 

Kierowcy jeżdżą tunelem POW zgodnie z przepisami

Na bezpieczeństwo w tunelu wpływ ma również funkcjonowanie odcinkowego pomiaru prędkości. Jak przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który odpowiada za funkcjonowanie OPP, zarejestrowanych zostało ponad 43 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości.

To oznacz, że ponad 99 proc. kierowców przestrzega ograniczenia, a jeśli już przekraczają prędkość, to w najniższym progu, czyli między 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy. To 67 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń. 

***

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Południowa Obwodnica Warszawy | tunel s2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy